Přednáškový sál se týden co týden zaplní čtyřiatřiceti studenty.

Dvaasedmdesátiletá Anna Skalková je studentkou prvního ročníku Univerzity třetího věku při Střední škole zemědělské a přírodovědné.

„Celý život se ráda dozvídám nové věci, tak jsem se přihlásila a využila toho, že je škola v místě. Jsem po operaci kolene, nikde dál bych se nedostala,“ vysvětlila důchodkyně. Do školy nastoupila, aby si podle svých slov trochu rozšířila obzory. „Zajímá mě příroda, bylinky a takové ty zdravé věci, takže tohle studium je pro mě jako dělané. Vyrostla jsem v zemědělské rodině, studovat jsem nemohla, takže touhu po vzdělání si uspokojuji až nyní,“ vylíčila seniorka.

Její spolužák, Stanislav Dobiáš, se začal vzdělávat, protože nedávno ovdověl. „Hledal jsem nějakou životní náplň a přišlo mi vhod, že zrovna otevřeli první ročník zdejší univerzity pro důchodce,“ popsal šestasedmdesátiletý muž.

O studenty neměla škola, která získa akreditaci u Mendelovy univerzity v Brně, nouzi. „Máme jich čtyřiatřicet, museli jsme odmítat. Ti, na které se nedostalo nyní, mají ale místo jisté v příštím roce,“ řekl kantor Petr Černošek, který si zájem vysvětluje tím, vzdělávání na univerzitě nabízí seniorům sociální kontakt nejen s vyučujícími, ale také se spolužáky.

Studium je dvouleté, akademický rok se skládá ze zimního a letního semestru, přičemž každý tvoří dvanáct přednášek v týdenních intervalech. Poplatek činí 660 korun za semestr. „Úspěšní absolventi obdrží Osvědčení“ o absolvování Univerzity třetího věku,“ doplnil Petr Černošek.

Komentáře