Psí útulek bude otevřen do konce roku

Záměrem projektu je výstavba útulku pro zatoulané či opuštěné psy a kočky na území Mikroregionu Rožnovsko. Zařízení bude provozovat sociální firma Psí útulek Rožnovsko s.r.o., která je zaměřena na vytváření nabídky pracovních míst pro osoby znevýhodněné na trhu práce. Repro: archiv SR

Zázemí pro třicet psů a deset koček nabídne koncem roku nový psí útulek, který vyrostl v místě dosluhujícího zařízení v rožnovské místní části Palkovňa. Sloužit bude obcím mikroregionu Rožnovsko.

V pátek 8. září stavbu si sociální firma Psí útulek Rožnovsko převzala stavbu, který byla zahájena v březnu. „Před otevřením zařízení je ale ještě nutné vyřídit odborný veterinární posudek, poté požádáme o kolaudaci,“ řekl jednatel společnosti Jindřich Žák.

V provozu by tak měl útulek se šestnácti prostornými kotci a velkou voliérou pro kočky, být už v listopadu. Stavba si vyžádala 8, 2 milionů korun, dotace z Integrovaného regionálního operačního programu pokryla 4,16 milionu korun.

„Samotný provoz pak bude nastaven tak, aby byl útulek ekonomicky soběstačný díky poplatkům za umístění psa nebo kočky,“ řekl Jindřich Žák.

Psí útulek byl v Rožnově otevřen v roce 1995 jako dočasná stavba. Zařízení je vybydlené, nevyhovuje kapacitně, schází mu výběhy. „Když jsme přišli do vedení, tak jsme samozřejmě věděli, že město má dlouhodobý problém se stávajícím útulkem, který je v nevyhovujícím technickém stavu. Podařilo se vyjednat u hygieny výjimku, a začali jsme hledat možnosti, jak vyřešit výstavbu nového zařízení. Převzali jsme starý projekt, který jsme upravili, tak, aby byl úspornější v řádech stovek tisíc korun a našli dotační titul, který zajistil přísun peněz,“ popsal starosta Radim Holiš.

Psí útulek Rožnov pod Radhoštěm staví společně s dalšími obcemi mikroregionu Rožnovsko, s výjimkou Zubří a Vigantic. „Když jsme hledali dotační titul, přišlo nám jako velmi elegantní využít výzvu na sociální podnikání. Podmínkou pro poskytnutí dotace bylo zaměstnávání lidí znevýhodněných na trhu práce, tedy zejména zdravotně postižených, nebo dlouhodobě nezaměstnaných. Dalšími kritérii, která jsme museli splnit, bylo, aby firma byla lokální a abychom reinvestovali padesát procent zisku do jejího rozvoje,“ vysvětlil místostarosta Jan Kučera.

Pracovní úvazky budou rozděleny na 0,4 až 0,5, jejich celková výše je naplánována na 2,1 úvazků. Na odborného provozovatele služby, tedy veterináře, bude vyhlášeno výběrové řízení.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here