Bezpečí seniorům zajistí nouzové telefony

Mobily pro seniory mají jednoduché ovládání, zřetelná písmena a velké červené tlačítko SOS pro přivolání pomoci. Ilustrační foto: archiv SR

Telefon s tlačítkem SOS. Takovou službu připravuje rožnovská radnice pro zvýšení pocitu bezpečnosti osaměle žijících seniorů, kteří mají například zdravotní potíže nebo se stávají terčem útoků podvodníků. Pokud ji město zavede, starší lidé si budou moci v případě potřeby jednoduše přivolat pomoc.

„Postačí, když zmáčknou nouzové tlačítko a na základě lokalizace telefonu jim bude zajištěna okamžitá pomoc. Odpadne tak nutnost hledat v seznamu a vytáčet číslo policistů, hasičů či záchranářů,“ vysvětlil ředitel městské policie Aleš Pilař.

Mobily pro seniory budou mít jednoduché ovládání, zřetelná písmena a velké červené tlačítko SOS pro přivolání pomoci. Pokud ho uživatel zmáčkne, spustí se zvukový alarm a začne se automaticky vytáčet přednastavené číslo. Zároveň se odešle zpráva zvoleným blízkým osobám.

„Dozorčí stanoviště se čtyřiadvacetihodinovou službou bude vybaveno speciální aplikací mapující nouzový signál z těchto telefonů a organizačně bude zajištěno okamžité vyslání hlídky na místo,“ přiblížil Aleš Pilař s tím, že mobilní přístroje by zdarma zapůjčilo město, SIM kartu si pak zajistí senior sám.

„Pořídit pro rožnovské seniory telefony s nouzovými tlačítky je jedním z prvních námětů nově založené komise prevence kriminality,“ prozradil místostarosta Jan Kučera s tím, že službu radnice plánuje spustit co nejdříve.

„Potřebujeme však vědět, že o ni bude zájem. Její zavedení je totiž spojeno s organizačními i finančními náklady. Software stojí přibližně padesát tisíc a každý telefon by přišel na dalších sedm set korun,“řekl Jan Kučera.

Zda Rožnov pod Radhoštěm telefony pro seniory pořídí, rozhodnou zastupitelé uvolněním financí. Verdikt padne do prázdnin.

Inspirace k pochází z jiných měst, kde již tento systém úspěšně funguje a pomáhá. Telefony s nouzovým tlačítkem například od konce uplynulého roku rozdává radnice ve Valašském Meziříčí. Tam je zatím využívá na padesát seniorů.

Máte zájem o telefony s tlačítkem SOS?

Hlaste se:
Aleš Pilař, městská policie, 734 163 111, ales.pilar@roznov.cz
Hana Cábová, městský úřad, 571 661 172, hana.cabova@roznov.cz

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here