BLOG: Nepíše se rok 1990, obří kulturní centrum teď nepotřebujeme

Jedna z dřívějších vizualizací kulturního centra. Autor: Tomáš Zdvihal

Doba, kdy jen ve šťastnějších rodinách měli auto, je naštěstí nenávratně pryč. Dnes lidé běžně cestují za kvalitní kulturou. Není třeba utrácet miliony za kulturní stánek, který využije jen zlomek obyvatel. Rožnov musí investovat do mnohem důležitějších oblastí.

Už je to tady zase. Zastupitelé uvolnili prostředky pro architektonickou soutěž, na jejímž konci by mělo stát víceúčelové kulturní centrum. Městem ovládaná média o tom píšou pomalu oslavné básně, takže neinformovaný člověk by mohl lehce nabýt dojmu, že je to úplně ta nejskvělejší věc, která se může Rožnovu stát. Je to ale skutečně tak?

Celá záležitost přijde v prozatímních odhadech na 100-150 milionů. Má jít o peníze z fondů, tak proč se stresovat, když město vloží třeba jen desetinu? Protože tím to zdaleka neskončí! Jen samotná existence centra a jeho provoz přijde městský rozpočet každoročně na zhruba 4 miliony korun. Jen pro představu, v současné době je kultura ročně financována asi 10 miliony korun. To tedy najednou budeme mít nárůst o třetinu a stále se nikam nepohneme.

Někteří možná argumentují tím, že když má obec Zašová multikulturní centrum, Rožnov jej musí mít taky, protože jinak je to ostuda. Zapomínají ale dodat, že Zašová do svého rozpočtu každoročně získává 8 milionů od provozovatele tamní solární elektrárny. Stavba jejich kulturního domu byla podmíněna právě touto záležitostí. Určitě bychom zmiňované 4 miliony ročně nedokázali využít lépe?

V čím zájmu je výstavba VKC?

Navíc až bude centrum stát, bude Lenka Vičarová, které si z toho udělala celoživotní byznys, mnohem aktivnější a komedianti z Prahy i odjinud sem budou jezdit pravidelně. Bude totiž nutné demonstrovat, že potřeba sálu tady je. A protože městská kultura, jak víme, na sebe nevydělá, hádejte, kdo tuto větší porci kultury za T klub uhradí? My všichni.

A to i přesto, že se na akcích bude točit pravidelně 500, možná 1000 stejných lidí, kteří se o kulturu intenzivně zajímají. Ale kde je těch zbývajících 15 tisíc obyvatel města? Dál budou jezdit po rozdrbaných silnicích? Dál budou chodit po chodnících, po kterých se nedá jezdit s kočárkem?

Ano, kultura je hodnota, o kterou je třeba pečovat. Ale jedním dechem dodávám, že kultura je jen bonus, který využívá zlomek obyvatel města. Doba, kdy každé město velikosti Rožnova mělo kino a svůj kulturní stánek, je pryč. Především z toho důvodu, že v té době byl automobil v každé třetí rodině. Dnes má každá rodina alespoň jeden automobil, většinou dva. Mobilita dojezdu za kulturou je tak bezproblémová.

V předchozím období jsem kritizoval, že představitelé radnice pořád spekulovali, co kde proinvestovat z evropských peněz, aby si mohli rozdat zajímavé obálky. Současná garnitura pro změnu nedělá vůbec nic. Vymýšlí nesmysly typu ankety ohledně dětského hřiště, ve které si lidé mohou vybrat hrací prvky. Má současné vedení vůbec nějakou vizi, kam město dovézt? Stanovilo si priority? Ty by mělo skutečně prozíravé vedení určovat tak, aby se dotýkaly většiny občanů. Pro obyvatele okrajových částí města je mnohem důležitější, jestli budou mít kanalizaci, vodovody, plyn a podobné věci.

Jsem přesvědčený o tom, že toto nicnedělání je záměrné. Vedení města kumuluje prostředky, aby si z kulturního centra mohlo vyrobit svůj pomník. Nechali se přesvědčit paní Vičarovou, která si podobně jako pan Vychodil v případě Jurkovičovy rozhledny, touží vystavit za peníze daňových poplatníků před odchodem do důchodu svůj piedestal.

 Kultura = knihovna

Rožnov má velmi vzdělané obyvatelstvo, které kulturu potřebuje. Nicméně financovat kulturu způsobem, jakým se to děje teď, je postaveno na hlavu. Porovnejte si programovou nabídku knihovny a T klubu a dojdete k názoru, že se z 50 procent překrývají.

Jsem zastáncem toho, aby vzniklo jediné komunitní centrum, a to na bázi knihovny. Jsem přesvědčen, že knihovna je i historicky místem, které je s kulturou svázáno nejvíce. To je zdroj kultury a vědomostí.

Neměl bych nic proti tomu, aby město postavilo za třicet milionů kino se sálem pro 100 lidí s nějakou variabilitou, aby bylo více možností, jak daný prostor využít. A rovnou do něj zahrnout prostor pro knihovnu, který bude dvakrát větší než ten stávající. V tom okamžiku, kdy budou knihovna a kino v jednom, bude mít knihovna pro své akce lepší zázemí.

Co se týče komediální scény, kvůli které se paní Vičarová dožaduje sálu pro 350 lidí, nemyslím si, že tu Rožnov nutně potřebuje. Lidé nemají problém sednout do auta a zajet si na koncert někde do okolí.

Jako memento bych chtěl všem připomenout otázku stavby multifunkčního sportovního zařízení, ze kterého se nakonec stal podivně provozovaný stánek pro hokejové a bruslařské aktivity. Investice do zimáku byla v porovnání s tím, o čem se bavíme teď, úplně legrační.  Nicméně od chvíle, kdy se poprvé koplo do země, vine se několika volebními obdobími červená stuha, ze které je všem na zvracení. Projekt nebyl dotažený do konce, každoročně konzumuje obrovské částky, aby mohl vůbec fungovat. Pevně doufám, že na to zastupitelé při dalším hlasování o VKC budou myslet.

Moc bych se přimlouval za to, abychom se k otázce obrovského kulturního domu vrátili až ve chvíli, kdy bude ve městě všechno, jak má být. Vše bude hezké a pěkné a přesto nám v rozpočtu zůstane spousta peněz. Ale v té době se, podle mě, kultura na této úrovni už nebude realizovat vůbec, protože se bavíme o horizontu 20-25 let.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here