Deprese nejsou blbá nálada. Musí se léčit

Michal Viewegh debatoval s diváky v kině Panorama. Foto: Alexandra Buršíková

Michala Viewegha hostilo ve čtvrtek 14. září večer kino Panorama. Spisovatel do Rožnova pod Radhoštěm přijel v rámci Týdnů pro duševní zdraví, které už pojedenácté pořádá společnost Iskérka. Kdo sleduje jeho život od doby, co mu v roce 2012 praskla aorta, rozumí, proč právě on přijel na autorské čtení a diskuzi o psychickém zdraví.

„Deprese není blbá nálada, je to nemoc. Ale chápu, že kdo to nezažil, nepochopí. Rady typu vzchop se, běž na procházku, osprchuj se, vyspi se, a pak bude líp, nefungují. Je to podobné, jako kdybyste zlomeninu léčili pohybem a podobně. Takže deprese je nemoc a to nejdůležitější je, najít si dobrého psychiatra a mít dobrou medikaci,“ vylíčil Michal Viewegh.

Obojí je stejně důležité. „První léčba mi moc nepomohla, byl jsem sice v nivelizovaném stavu, nepadal do hlubokých propastí, ale zároveň mě život netěšil. Po změně doktora se můj stav ale hodně zlepšil,” popsal spisovatel.

Píše se mu ale stále mnohem hůře než dříve. „Jednak nejsem moc výkonný a pak taky mám špatnou paměť, takže si musím to, co jsem už napsal, číst stále dokola, abych mohl příběh dál rozvíjet,“ vysvětlil.

Pomáhá mu nejen psaní, ale také běhání. „I když zatím moc nevydržím. K maratonu mám zatím opravdu daleko, často místo běhání zvolím nordic walking,“ usmál se Michal Viewegh.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here