Festival Hlasy má za sebou první ročník. Do zadku nás nikdo nenakopal, smál se Honza Petružela

Klára Blažková je sólistkou Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Zpívala písně od folkloru po jazz. Vystoupila se svým domovským souborem Ensemble Flair, jehož hudba vychází z Leoše Janáčka, Bély Bartóka, ale i z odkazu karpatských hudců, bukurešťských Romů. Foto: Alexandra Buršíková

Zhruba dvě stovky diváků prošly v sobotu 2. září přes kasu amfiteátru na Stráni, aby si užily festival Hlasy. Už z programu se dalo vyčíst, že večer bude hodně pestrý. Žánrově, neboť nabídl muziku od alternativy po folk, genderově, protože zazněly hlasy ženské i mužské, ale také multikulturní, představili se totiž sólisté i sbory z domova i zahraniční. Číst v programu je ale jedna věc. Vidět a slyšet to na vlastní oči a uši jiná. Druhá možnost naprosto předčila očekávání.

„Bylo to úžasné. Musím přiznat, že se mi moc nechtělo jít, bylo po dešti a zima, ale jsem rád, že mě manželka přesvědčila. Fakt klobouk dolů. Přestože tady vystupovala pro mě většinou neznámí zpěváci a muzikanti, všichni mě uchvátili,“ prozradil Karel Bilan z Frenštátu pod Radhoštěm.

Pohodovou atmosféru si pochvalovali také hudebníci. „Je tady mnoho usmívajících se lidí. A nás muzikanty velmi těší, když vidíme, že nám posluchači rozumějí. Je to moc hezké, obzvlášť když hrajeme menšinový žánr,“ řekl polský zpěvák Fismoll.

Jeho názor podpořila i Iva Bittová. „Uprostřed přírody je to vždycky úžasné, kraj je mi blízký a jezdím sem velmi ráda. Pořadatelé mají mou podporu už jen proto, že festival pojali jinak než komerčně, a to není jednoduché, když se akcí dělají v okolí spousty,“ poznamenala patronka festivalu.

Valašskou dědinou se v sobotu večer nesly hlasy kvintetu Hlasoplet, Kláry Blažkové za doprovodu souboru Ensemble Flair, písničkáře Fissmolla, Ivy Bittové za doprovodu Vladimíra Václavka a ženského sboru Trnki, který vystoupil společně s kapelou Banda.

„S prvním ročníkem jsem spokojený. Bavilo nás to a těch, kteří mě plácali po rameni, že je to bavilo taky, bylo dost. Naproti tomu mě do zadku za to, že by to bylo špatné, nenakopal nikdo,“ řekl za pořádající spolek Fujaré Honza Petružela.

Další akcí spolku bude třetí Hudební Fujaré, na němž se 6. října představí Vladimír Merta & horňácká muzika Petra Mičky.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here