Igor Piačka přivezl do galerie Rok Kohouta

Igor Piačka vystavuje v Rožnově svá velkoformátová díla. Foto: Alexandra Buršíková

Říká se, že z obrazů Igora Piačky čiší  čistá energie výbušných barev. Nyní se o tom mohou přesvědčit také Rožnované. Galerie Crears představuje jak autorovy kresby, tak především velkoformátové obrazy naplněné silným obsahem a hlubokým citovým vkladem.

Dílo Igora Piačky má nezaměnitelný výraz díky excentrické práci s barvou v kontrastu s precizní kresbou. „Ty gestuální záležitosti jsou rychlé a spontánní, ty realistické pak kontemplativní a velmi pomalé. Ale obraz, který je budovaný jako stavba, nemůže vzniknout za dvě sekundy a obraz s impulzivním gestem nemůže vznikat dva dny. Vždy mi říkali, že tyto dvě věci spolu nefungují, že se k sobě nehodí, ale já je mám rád obě rád a proto musí v mých obrazech souznít,“ vysvětlil malíř.

V galerii Crears vystavuje díla vytvořená v posledních sedmi letech. „Jsem velmi rád, že zde mohu vystavit i velkoformátové obrazy, které mi dělají velkou radost, i když samozřejmě mám velmi rád všechno, co dělám. Od grafiky, kresby, ex-libris po známkovou tvorbu,“ prozradil Igor Piačka.

Na jeho obrazech je hlavním tématem žena a vztahy, do kterých se dostává. „Nějakým způsobem jsem podlehl kultu ženy, její estetice. Velmi rád ji posouvám do svých asociací,“ řekl výtvarník.

Pozvání do galerie dostal Igor Piačka poprvé. „Myšlenkově galerie vznikla v podstatě proto, že jsme se spoustou kamarádů neměli kontakt. A když jsme se náhodou někde sešli, tak jen na krátko, ani jsme si nestačili nic říct. Takže jsme založili galerii, a pak už byla skoro povinnost kamarády výtvarníky navštěvovat a bavit se o umění. A Igor do té skupiny paří. Fascinoval mě už na vysoké škole, a to jak kresbou, tak svými nápady a nekonvenčním přístupem,“ prozradil Igor Kitzberger.

Igor Piačka se narodil 8. 10. 1962 v Třebíči. Jeho výtvarná studia i výtvarný život však probíhaly už na Slovensku, v Bratislavě. Zde v letech 1983-89 studoval na Vysoké škole výtvarných umění, na oddělení volné grafiky a knižní tvorby u prof. Albína Brunovského. Domácí studia si obohatil i ročním pobytem na Královské akademii krásných umění v Bruselu. Po absolvování školy se rozvíjí především jeho volná grafická tvorba vázaná k technickému leptu, suché jehle, mezzotintám, aquatintám a jejich kombinacím. Věnuje se i kresbě, přitahuje ho i ilustrace a známková tvorba.

Od roku 1990 do roku 2003 pedagogicky působil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, vedl kurz figurální kresby na katedře grafiky. V roce 2004 vyšla s jeho grafikami – ilustracemi kniha písničkových textů Borise Filana „Kamalásky“ (IKAR). Po roce 1990 začíná Igor Piačka vystavovat doma i v zahraničí. Jeho individuální výstavy (i opakovaně) byly v Jihlavě, Nitře, Piešťanech, Havířově, Ostravě, Martině, Praze i v Bratislavě, V zahraničí pak Bělehrad, Bukurešť, Varna, Tokio, Antverpy aj. V rámci kolektivních výstav byl zastoupen zejména na výstavách grafiky v mnoha městech Evropy, Asie, severní Ameriky i Afriky. Od roku 1996 je Igor Piačka členem grafické skupiny G-Bod (v němž jsou zastoupeny nejvýznamnější osobnosti střední a zralé generace slovenských grafiků), je členem Spolku grafiků a spolku Hollar.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here