Kde si vychutnat atmosféru nadcházejících Vánoc? Rozhodně ve skanzenu

Vánoční jarmark patří k nejnavštěvovanějším programům Valašského muzea v přírodě. Foto: Jiří Kolář

Neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku zažijí návštěvníci skanzenu, který v sobotu 9. a v neděli 10. prosince ožije Vánočním jarmarkem. Do Dřevěného městečka zamíří stovka tradičních lidových výrobců, mikulášská družina z Valašských Klobouk a ze Zděchova, lucky ze souboru Radhošť. V kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a vařit štědračku. V bohatém vánočním programu se představí folklorní soubory s pásmem koled a písní.

Během slavnostního zahájení proběhne křest knihy Jiskřičky naděje: Vzpomínky Jiřiny Gryczové  Koláčkové, kterou skanzen vydal ve spolupráci s Valašským muzejním a národopisným spolkem. „Jde o přepis rukopisné knihy rodačky z pasek na pomezí Horní, Prostřední Bečvy a Solance. Jiřina Gryczová vzpomíná na své mládí a život na Valašsku i na svůj dlouhý a pestrý život učitelský,“ přiblížil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Po oba dny se návštěvníci mohou těšit na oživené expozice Valašské dědiny. Zvídavým návštěvníkům představíme vánoční zvykosloví, s panem učitelem si zazpíváme koledy ve staré škole, hospodyně Vás naučí péct a zdobit perníčky a své výrobky a práci nám ukáže i pan kovář. „To je jen malý výčet činností, které budou k vidění. Sobotní program bude odlišný od nedělního,“ řekla mluvčí skanzenu Pavlína Polášková.

 

 

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here