Obyvatelé Frenštátu oslavili Dne boje za svobodu a demokracii vzpomínkovým setkáním
Den boje za svobodu a demokracii připomíná události let 1939 i 1989. Jednalo se o studentské protesty proti nacismu a sametovou revoluci, která vedla k pádu komunismu. Je to den úcty k odvaze lidí postavit se totalitě a obhájit svobodu. Ve Frenštátě jej oslavili malým vzpomínkovým setkáním, kde se mluvilo i o současnosti.
17. listopad patří k našim nejvýznamnějším svátkům. Ve Frenštátě pod Radhoštěm si jej i přes nepřízeň počasí připomněli vzpomínkovým setkáním na náměstí Míru. O hudební doprovod se postaral AV Blues & Swing.
ONDŘEJ BOBIŠ, místostarosta města
„Ještě před nedávnou dobou v naší zemi nebylo možné, aby člověk měl nějaký podíl na rozhodování, aby mohl cestovat, aby měl vlastně možnost tvořit svoji budoucnost podle svých představ. A teď, kdy ty výdobytky máme, tak není to nic samozřejmého a musíme si uvědomovat, že musíme odkaz našich předků a nebo lidí, kteří s námi tady stále stojí, tak pečovat o něho a rozvíjet.“
MIROSLAV MALÍČEK, pamětník
„Byla to doba hektická, opravdu jsme bojovali za svobodu. A myslet si, že věci se nějak odvíjejí samy od sebe, je chyba, protože pokud se nebudeme snažit, pokud naši následovníci nebudou bojovat opravdu za svobodu a demokracii, tak můžeme skončit tak, jako na východ od naší republiky nebo ještě kousek dál.“
Kromě vzpomínek na dobu před rokem 1989 a revoluční události se mluvilo také o současném dění a stavu demokracie jak u nás v České republice, tak i u našich sousedů a v celém světě.
JAKUB JANDA, poslanec Parlamentu České republiky
„Já si stále myslím, že pořád jsme demokratický stát, i když vyhrál tady někdo jiný, nebyli jsme to my, ale pořád si myslím, že žijeme v demokracii. Nikdy bych se nechtěl dožít toho, co se teďka děje na Slovensku, když slovenský premiér zpochybňuje události 17. listopadu v diskuzi před studenty a říká, že to byl pouze komunisty řízený převrat. Toto se mi nelíbí a já věřím, že ať tady bude jakýkoliv premiér, takže tady toto v České republice nikdy nebude.“
MIROSLAV MALÍČEK, pamětník
„Především se bojím Ruska, protože to, co se děje tam, to je něco neskutečného. Jestli si někdo myslí, že oni přistoupí na nějaké podmínky, které budou nějak slušné pro Ukrajince, to asi nebude. Oni budou tvrdě prosazovat to, co chtějí dosáhnout. V podstatě jejich cílem je zlikvidovat Ukrajinu. Jediná pomoc je, že budeme pomáhat jako všichni, celá Evropa. My, takoví jednotliví lidé, s tím nic nepomůžeme. Měli bychom počítat s tím, že pokud Ukrajina dopadne tak, jak si to přeje Rusko, tak to bude hrůza.“
17. listopad 1989 znamenal pro Československo zásadní zlom. Padl komunistický režim a země získala svobodu slova, tisku i cestování. Společnost přešla k demokracii a tržnímu hospodářství. Začala éra obnovy občanských práv i mezinárodní integrace. Byl to start nové kapitoly směřování naší země.











