Rožnovem bude znít měsíc jazz

Americká zpěvačka a skladatelka Marianne Solivan je jednou z nejstrměji stoupajících jazzových zpěvaček na newyorské jazzové scéně. Foto: archiv SR

Podzim už tradičně v Rožnově pod Radhoštěm patří festivalu Jazzmenu. Čtvrtý ročník zahájí ve středu 4. října v sedm hodin večer v hotelu AGH houslista a zpěvák Ben Holder, který je jedním z nejnadanějších a nejvíce vzrušujících mladých jazzových hudebníků ve Velké Británii. „Loni vyhrál mimo jiné v kategorii objev roku British Jazz Awards. V duu s vynikajícím českým jazzovým pianistou Petrem Benešem bude hrát především americké klasické jazzové standardy ve vlastních aranžích a úpravách,“ přiblížil organizátor festivalu Zbyněk Terner, který Jazzmenu pořádá ve spolupráci s T klubem – kulturní agenturou.

Příznivce hip hopu, soulu a r´n´b potěší  progresivní  multi-žánrová brněnská kapela Carpet Cabinet, která  za dobu svého působení kromě výher v hudebních soutěžích Jazz Start Up nebo Demovnica rádia FM, odehrála i řadu koncertů na klubové i festivalové scéně. Jejím hostem bude  MC & beatboxer  JeN Hovorka, který  spolupracuje s mnoha umělci napříč česko-slovenskou hudební scénou. Poslouchat i tančit se bude ve středu 11. října od sedmi hodin večer ve Společenském domě.

Všichni kdo mají rádi klasický i moderní jazz, si dobrou muziku užijí i ve středu 18. října, kdy od sedmi hodin večer v Brasserii Avion zahraje Aga Derlak trio. „Třiadvacetiletá Polka Aga Derlak má všechny předpoklady stát se světovou hvězdou. Na absolutním vrcholu, na špičce současného jazzu se pohybuje mnoho žen, ale jen málo klavíristek a jen velmi málo tak talentovaných. Ona je tou dosud chybějící spojnicí mezi tradicí a nejnovějšími jazzovými trendy a směry. Loni jí polská společnost hudebního průmyslu udělila triu nejdůležitější a nejprestižnější ocenění v zemi za nejlepší jazzový debut,” prozradil Zbyněk Terner.

Zlatým hřebem festivalu bude ve středu 1. listopadu koncert americké zpěvačky, pedagožky a skladatelky Marianne Solivan, která se stala jednou z nejstrměji stoupajících jazzových zpěvaček na newyorské jazzové scéně. „Když nastupovala na věhlasnou  Berklee College of Music zpívala odlehčený pop, ale rychle se rozhodla, že se chce naučit vše o hudbě jménem jazz. Získala zde dvojitý titul v oboru hudební představení a hudební vzdělávání, a vyučovala zde poté i sama po dobu jednoho roku. Poté nastoupila na New England Conservatory, kde získala vytoužený magisterský titul v oboru jazzu. Vyzbrojena dvěma prestižními tituly a impozantním talentem už od dva roky později  bodovala ve finále newyorské pěvecké soutěže Jazzmobile,“ popsal Zbyněk Terner s tím, že Marianne doprovodí se svým triem význačná osobnost moderní jazzové scény, klávesista Walter Fishbacher. Tento talentovaný hudebník již devatenáct let působí v New Yorku, avšak původem je Rakušan. Hudbě se věnuje od mládí, má za sebou mimo jiné pět let studia klasického piana a čtyři roky studia jazzového piana a kompozice ve Vídni. Koncerty tohoto umělce, často přirovnávaného k legendám jako byli či jsou Joe Zawinul, Chick Corea a Herbie Hancock, jsou vždy neskutečným zážitkem. Koncert se uskuteční od sedmi hodin večer ve Společenském domě.

„Tento ročník je žánrově nejpestřejší a s největší účastí zahraničních umělců,“ prozradil Zbyněk Terner. Vstupenky budou od 14. září k zakoupení v Tklubu.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here