Rožnovem prošli broučci. Už po dvaadvacáté

Lampionový průvod ukládající všechen hmyz a broučky ke spánku, zahájil týden knihoven, který se koná vždy první týden v říjnu. Foto: Veronika Kusá

Brouček, Beruška, maminka, tatínek nebo Janinka. Všechny tyto postavy si mohli připomenout ti, kteží přišli na Podzimní putování s broučky. To se v Rožnově tradičně konalo už po dvacáté druhé. Průvod se ve večerních hodinách vydal od hudebního altánu k Valašskému muzeu v přírodě.

„Za sršní hlídkou půjdeme všichni po cyklostezce ke schodům, kde se otočíme zpátky a projdeme parkem až do muzea. Tam maminka s tatínkem řeknou kouzelné slovo, aby se otevřela brána a mohli jsme vstoupit,“  vyvsětlila knihovnice v roli maminky Ilona Kroupová.

Uvnitř Valašského muzea byl připravený bohatý program. Návštěvníci mohli zhlédnout originální show barev a světel v podání skupiny Histerky, představení divadla Malé hry Sněhová královna nebo pohádku Jak se Brouček naučil plavat sehranou divadlem V batohu.

„Vždy se snažíme do programu zařadit představení, která se ke Karafiátovým Broučkům hodí, ale vzhledem k tomu, že už je to dvacátý druhý ročník, není to úplně jednoduché. Divadlo V batohu vždy předvácí variace na Broučka a letos je to představení, Jak se Brouček naučil plavat,“ doplnil ředitel městské knihovny Pavel Zajíc.

Na Lampionový průvod, který se pravidelně koná k uctění památky autora Broučků Jana Karafiáta, se sjíždí lidé nejen z Rožnova, ale i z širokého okolí.

Rodina Petra Gueny přijela na průvod z Bohumína. „Jsme tady poprvé a moc se nám to líbí, o akci jsme se dozvěděli z internetu. Broučky známe, takže jsme zvědaví a těšíme se na pohádky.“

„Líbí se nám tady, byli jsme na průvodu už loni, ale Broučky jsme ještě nečetli. Musíme si sehnat knihu, kterou doma zatím nemáme,“ prozradila Miroslava Vašková, která na průvod s vnučkou dorazila z Hutiska Solance.

„Jsme tady asi počtvrté, sice je to každý rok podobné, ale máme to rádi a pro děti je to určitě zajímavé, Broučky dětem zatím pouštíme, takže je znají,“ vysvětlil Milan Roubalík z Rožnova.

Broučci se v průběhu let dočkali desítek zpracování, jak knižních, tak filmových.

„Ta kniha je psaná starým jazykem, ale nyní vychází v jazykových úpravách, kde se řeč zpřítomňuje. I přesto, že mají Broučci už mnoho let, myslím, že to poselství v příběhu je stále obsažené a dětem má stále co předat,“ svěřil se Pavel Zajíc.

Lampionový průvod ukládající všechen hmyz a broučky ke spánku, zahájil týden knihoven, který se koná vždy první týden v říjnu. V rámci něj v knihovně proběhly další akce, mezi kterými nechybělo čtení dětem jak česky, tak anglicky, autorské čtení Martina Rinera nebo otevření knihobudky na rožnovském náměstí.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here