Technický jarmark školáky zaujal, město ocenilo mladé talenty

Štěpán Fárek, Jakub Kristek, Barbora Dostálová, Radek Pernica a Šimon Kubela byli vyhlášeni Technickými talenty města Rožnov pod Radhoštěm za rok 2017. Foto: Tomáš Gross

Žákům základních škol otevřely v pátek 6. října své brány rožnovské firmy působící v oblasti strojírenství, gumárenství, elektrotechniky a mikroprocesorové techniky. V rámci Technického jarmarku představily dětem kromě výrobních také svá vývojová střediska.

V letošním, už čtvrtém ročníku, se představily společnosti ON Semiconductor, NXP Semiconductors Czech Republic, Brose CZ, ZPV, Stroza a RETIGO. Své technické a řemeslné obory představila Střední škola informatiky, elektroniky a řemesel Rožnov pod Radhoštěm, Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí a Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm.

Zájem o Technický jarmark ze strany žáků rok od roku roste. „Letos se jich do akce zapojily více než tři stovky, a to nejen ze základních škol z Rožnova pod Radhoštěm. Přidaly se i základky z blízkého okolí,” prozradila ředitelka Krajské hospodářské komory Zlínského kraje Iveta Táborská.

Exkurze probíhaly formou představení jednotlivých firem a následně prohlídkou výrobních prostor. Žáci tak mohli vidět například vývojové středisko, ve kterém pracují inženýři na nejmodernějších technologiích ve špičkově vybavených laboratořích nebo ryze českou společnost vyrábějící konvektomaty, které směřují zejména do zahraničí.

„Školáci se při volbě povolání často rozhodují spíše podle společenské popularity budoucí profese, než podle reálné nabídky pracovních míst. Jsem přesvědčen, že je potřeba ukázat skutečné prostředí firem, aby si žáci dokázali představit, o čem to či ono povolání je, aby si uvědomili, že současné výrobní firmy jsou na vysoké úrovni, že i dělnické profese mohou být čisté a výroba probíhá většinou pomocí moderních technologií,“ řekl místostarosta Jan Kučera.

V rámci Technického jarmarku vyhlásila radnice soutěž Technický talent Rožnova 2017. Pětici vítězů předala společnost ON Semiconductor notebook, pozvala je na prohlídku společnosti a slíbila je zdarma zásobovat elektronickými součástkami pro jejich koníčky. Město žákům věnovalo software Microsoft Office.

Mezi oceněnými byl Štěpán Fárek ze Základní školy Videčská. Ten navštěvuje kroužek robotiky a automatizace, zajímá o letectví, elektrotechniku nebo chemii.

Ze stejné školy je i další držitel ceny, Jakub Kristek. „Velmi rád pracuji se dřevem a kovem, poskládal jsem si a zprovoznil motorku Pionýr,“ prozradil chlapec.

Ocenění si zasloužila i žákyně Základní školy Sedmikráska Barbora Dostálová, která zvítězila v soutěži Matematický klokan v kategorii Cvrček.

Mezi pětici úspěšných patří i Radek Pernica ze základní školy Pod Skalkou. „Vyrobil jsem ruční svícen na baterku, funkční větráček s převodem a třídičku peněz,“ řekl hoch.

Pátým úspěšným je Šimon Kubela, který ovládá například práci na malém soustruhu.

„Náš obor, ale vlastně celý průmysl, potřebuje pozvednout inovativní potenciál. A technické vzdělání je pro to naprosto nezbytné. Takže motivujeme děti, aby se vzdělávaly v technických oborech a toto je ten nejmenší počin, který můžeme udělat,“ poznamenal jednatel společnosti ON Semiconductor Josef Švejda.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here