Ve Stříteži najdete nejlepší Ekofarmu roku 2025
V polovině června se uskutečnil Den otevřených vrat na ekologické farmě ve Stříteži nad Bečvou. V jeho rámci proběhlo i předání ocenění Nejlepší ekologická farma roku 2025, kterou Střítežské fojtství získalo především za poctivý přístup, ekologické hospodaření a aktivní roli v komunitě.
Ocenění Nejlepší ekologická farma roku, které uděluje PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců ve spolupráci s Nadačním fondem Bartákův hrnec, získal v roce 2025 rodinný statek Střítežské fojtství.
IGOR DOBEŠ, majitel Střítežského fojtsví
„Je to obrovská čest a obrovská pocta pro nás. Je to hlavně obrovská pocta těm generacím před náma, které se tady strašně nadřely. A je to i obrovská pocta všem těm, kteří nám tady s tím pomáhají a těm kamarádům, kteří tady nezištně s námi dělají a pracujou a tráví tady veškerý svůj volný čas.“
Rodina Dobešových hospodaří ve Stříteži nad Bečvou nepřetržitě od roku 1608. Od té doby se fojtství dědí z generace na generaci. Dnes jej vedou manželé Monika a Igor Dobešovi.
IGOR DOBEŠ, majitel Střítežského fojtsví
„Hospodaříme na zhruba 120 hektarech zemědělské půdy. Z toho je asi 40 hektarů orné půdy, na které pěstujeme hlavně krmné plodiny pro nás. Takže obiloviny pro drůbež a jeteloviny pro ovce a pro krávy. Potom máme trvalé travní porosty a zhruba pět hektarů sadů.“
Jejich hlavní činnost spočívá především v živočišné výrobě. Chovají ovce, skot, husy nebo kuřata.
KATEŘINA URBÁNKOVÁ, manažerka Svazu PRO-BIO
„Těch ekofarem, které v České republice produkují bio kuřecí maso nebo bio husy, bio kachny atd. je opravdu zatím bohužel poměrně malé množství a myslím si, že posun, které tady to Střítežské fojtství v rámci těch let, kdy působí v režimu ekologického zemědělství udělalo, tak je obrovský. A farma opravdu za ty roky se posunula úplně někam jinam a pořád to posouvá dál.“
Předání ocenění proběhlo na Dnu otevřených vrat, kde kromě komentovaných prohlídek, ukázky zemědělské techniky a kulturního programu mohli návštěvníci ochutnat také různé bio produkty, užít si mláďátkovou zoo nebo se zapojit do několika soutěží a dílniček.
IGOR DOBEŠ, majitel Střítežského fojtsví
„U nás jsou ty vrata otevřené pořád, takže kdo chce a koho to zajímá, tak se k nám vždycky může přijít podívat. A pokud máme na něj trochu prostor a víme to, tak mu o tom rádi povíme všechno co jde. Jsme opravdu otevřeni komunikaci s lidmi, protože si myslím, že to k tomu patří. Jsme součástí tady té naší dědiny. A já tvrdím, že Střítež je druhá nejhezčí dědina ve střední Evropě. Druhá říkám jen proto, že je možné, že někde bude nějaká lepší, ale já prozatím žádnou jinou neznám.“
Titul farma získala za poctivý přístup, ekologické hospodaření a aktivní roli v komunitě.