Beseda v knihovně představila novou knihu o posledních hodinách 2. světové války na Rožnovsku
Součástí letošní rožnovské připomínky konce 2. světové války byla také beseda z cyklu Město v mé paměti, na které se představila nová kniha s názvem Poslední hodiny války. Ta zachycuje osobní svědectví obyvatel, jak v roce 1945 probíhalo osvobození Rožnova a okolí.
Jak jsme prožívali osvobození v květnu 1945, tak se jmenovala beseda v rožnovské městské knihovně. Tématem bylo především představení nové knihy Poslední hodiny války. Ze vzpomínek obyvatel Rožnovska shromážděných Milošem Kulišťákem ji k vydání připravili Daniel Drápala a Milan Hambálek.
TOMÁŠ GROSS, místostarosta města
„Je potřeba si připomínat minulost a je moc dobře, že se pánové na toto byť smutné téma historie Rožnova vrhli a udělali tak nádhernou publikaci, kterou by si měl každý přečíst, která by neměla chybět v žádné knihovničce Rožnovanů. Protože opravdu připomíná ne nevýznamnou část historie Rožnova.“
Knihu vydalo Národní muzeum v přírodě společně s městem Rožnov pod Radhoštěm. Obsahuje 66 osobních svědectví z konce války a navazuje na předešlou publikaci 42 hodin, která vyšla před několika lety.
MILAN HAMBÁLEK, spolueditor knihy
„Toto je úplně nová kniha se starými náměty, neobyčejně sugestivní a já jako češtinář musím konstatovat, že obdivuju ty lidi, jak krásným způsobem vyjádřili tu situaci o které oni mluví nebo kterou oni zažili.“
Na besedě se mluvilo nejen o tom jak kniha vznikala, ale diskutovalo se také o celkovém kontextu a souvislostech.
MILAN HAMBÁLEK, spolueditor knihy
„V těch zápisech žádná politika není. Je to čistý příběh, který se udál v době těch 42 hodin. Dnes v podstatě celou tu druhou světovou válku nemáme zobrazenou tak, jak by čtenář měl mít. A tato naše knížka je takový ten malý střípek k tomu, aby se opravdu řekněme za dalších deset let mohla podobná publikace už konečně vydat.“
Pro zájemce o naší historii je publikace Poslední hodiny války k dostání v rožnovském Turistickém informačním centru.