Do Rožnova se vracejí syrovátkové lázně

Ozdravné procedury v hotelu Relax jsou zaměřeny především na bolesti kloubů, páteře, zad, šlach a svalů, čili celého pohybového ústrojí, ale také problémy zažívacího traktu, dýchacích cest a kůže.

Syrovátkové a klimatické lázně těží ze zkušeností tradiční lidové léčby žinčicí a syrovátkou. Foto: Martin Fojtík

Na tradici klimatických lázní, které ve městě pod horou Radhošť prožívaly svůj rozkvět na začátku 19. století a přetrvaly až do padesátých let století minulého, navazují Rožnovské syrovátkové lázně. Sídlí v hotelu Relax a těží ze zkušeností tradiční lidové léčby žinčicí a syrovátkou. Zároveň využívají nejnovější poznatky biochemie lidského organismu.

„Návštěvníci mají možnost využívat tři základní lázeňské procedury. Především je to popíjení fermentovaného enzymového syrovátkového nápoje, a to vždy před každým jídlem, dále to jsou syrovátkové koupele a pak také syrovátkové masáže,“ představuje jednotlivé procedury Bohdan Matwikow, jenž stál u zrodu syrovátkých lázní v Rožnově pod Radhoštěm.

Ozdravné procedury jsou zaměřeny především na bolesti kloubů, páteře, zad, šlach a svalů, čili celého pohybového ústrojí, ale také problémy zažívacího traktu, dýchacích cest a kůže.

„Právě na tyto nemoci je zaměřen syrovátkový nápoj Enzian K, který obsahuje enzymy neboli fermenty s výtažky z léčivých bylin. Kromě tohoto lázeňské nápoje nabízejí také kysaný syrovátkový nápoj pro léčbu a posilování hormonální sféry Enzian H, který je zaměřen na ozdravování a posilování štítné žlázy, slinivky břišní a žláz s vnitřní sekrecí. Velmi blahodárně působí na hormonální sféru mužů i žen v přechodovém období a posiluje imunitu,“ prozradil Bohdan Matwikow, který je odborníkem na biochemii lidského organismu.

Lázeňství bylo s Rožnovem pod Radhoštěm spjato už odedávna. Koncem 18. století byly v Rožnově postaveny lázně, které získaly evropskou proslulost.

„Za léčbou sem každou sezonu přijížděly tisíce hostů. Byli mezi nimi například i známý psychiatr, psycholog a spisovatel Sigmund Freud nebo přírodovědec a zakladatel genetiky Gregor Mendel,“ připomněl destinační manažer Marek Havran.

V městečku pod horou Radhošť se léčilo klimatem a ovčí syrovátkou – žinčicí, která postupně dala vzniknout roku 1820 klimatickým lázním. Lázně však v polovině 20. století zanikly. Jejich někdejší existenci dosud připomínaly jen lázeňské chodníčky vinoucí se rožnovským parkem.

A nyní jsou zpět. Zájemci o procedury v Rožnovských syrovátkových lázních si mohou vybrat z jednorázového dvouhodinového vstupu do lázní (pondělí až pátek dle dohody) nebo z víkendového pobytového lázeňského balíčku.

Více informací najdete na www.lazne87.webnode.cz., objednat se můžete na telefonu 774 484 322.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here