Jeden svět je o ztrácení a nalézání domova

„Migrační krize nám ukázala hodně především o nás samotných. Uvědomili jsme si například, že domov nelze zobrazit. Je to komplex řady hodnot, a ne jen oblíbené bačkory,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková

Festival o lidských právech startuje v kině Panorama 11. dubna

Hlavně na migraci a hledání domova se zaměřil letošní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Upozorňuje ale také na konflikt na Ukrajině.

„Česká republika mnoho posledních měsíců žije tématem migrace. Vybrali jsme proto filmy, které se zabývají různými pohledy, důvody útěku, co znamená dostat se například ze Sýrie do Evropy, žít v Evropě a poznávat nové sousedy. Jestli je možné, aby člověk, který utíká, našel nový domov a byl tam šťastný,“ uvedla programová ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Ve Zlínském kraji se festival koná pouze ve Zlíně, Uherském Hradišti a v Rožnově pod Radhoštěm, kde se na něj diváci mohou přijít podívat do kina Panorama od 11. do 13. dubna.

„Vzhledem k vysoké kvalitě letošních dokumentů je obtížné vytipovat některé konkrétní, ale přesto si nenechejte ujít Mezi věřícími, který přináší zprávu o fungování Červené mešity, jednoho z center radikálního islámu v Pákistánu. Navazující V paprscích slunce je pak pohledem do Severní Koreje, který je hořký a děsivý, zároveň však zvláštním způsobem vtipný,“ přiblížil ředitel kina Pavel Jakubík.

Neúplatní je podle něj jedním ze snímků, který navazuje na předchozí ročníky. „Odehrává se v Senegalu a přináší příběh někdejšího disidenta a bojovníka za práva lidu, který se po vítězství v prezidentských volbách sám stal autokratickým vládcem, který je ochoten ohýbat demokratické principy ve svůj prospěch. Dalším z filmů, který stojí za pozornost, je Aminin profil, jež mapuje nejdříve osud lesbické blogerky na pozadí událostí v Sýrii a poté se stává detektivkou s nečekaným rozuzlením a zajímavým příspěvkem do debaty o moci médií a možnostech manipulace pomocí sociálních sítí,“ řekl Pavel Jakubík.

Situaci na Ukrajině během nepokojů v letech 2013 a 2014 pak mapuje snímek Rukojmí, který tak přibližuje nám geograficky nejbližší vojenský konflikt. „Celý festival pak zakončíme filmem V kožešině, který podává svědectví o zacházení se zvířaty na kožešinových farmách,“ doplnil za pořádající T klub – kulturní agenturu Pavel Jakubík.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here