Pátá sezona Jurkovičovy rozhledny byla rekordní

Jednatřicet metrů vysoká rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce devatenácti metrů přilákala do konce října přes 41 tisíc návštěvníků.

[fvplayer src=”https://youtu.be/DOnI3sejTUM”]

Jurkovičova rozhledna má za sebou pátou turistickou sezonu a opět se může pochlubit rekordní návštěvností. Na Karlův kopec v letošní prodloužené letní sezoně zamířilo 41 085 lidí, tedy o sedm tisíc více než loni.

„Výrazně vzrostl především počet návštěvníků především z Česka. Kromě domácích rozhlednu navštívili také hosté ze Slovenska, Polska, Velké Británie, Německa, Chile, Japonska, Vietnamu, USA, Kanady a řady dalších zemí. Vzrostly samozřejmě také příjmy z prodeje vstupenek a zboží,“ přiblížil mluvčí města Tomáš Gross s tím, že rozhledna letos generuje zisk ze vstupného ve výši 843 tisíc korun, což je o 145 tisíc více než před rokem.

„Část příjmů z prodeje vstupného, zboží a služeb využijeme na drobnou údržbu, jako jsou nátěry, úprava okolí či obnova laviček. Chceme stavbu a její okolí udržet nadále ve výborné kondici,“ řekl Tomáš Gross.

Výhled na Rožnov pod Radhoštěm si užili hosté nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Velké Británie, Německa a dalších zemí. Foto: Alexandra Buršíková
Výhled na Rožnov pod Radhoštěm si užili hosté nejen z Česka, ale také ze Slovenska, Polska, Velké Británie, Německa a dalších zemí. Foto: Alexandra Buršíková

O Jurkovičovu rozhlednu byl velký zájem také mezi turisty, kteří v letošní sezoně poprvé využívali kartu hosta Rožnov card, na které bylo osm slev či bonusů.

„Od ubytovatelů, kteří kartu turistům rozdávali, víme, že téměř všichni se na rozhlednu ptají a také se tam vydají. Slevový kupon ve výši třiatřiceti procent na vstup na vyhlídku využilo v letní sezoně přes šest set padesát lidí,“ informoval destinační manažer Marek Havran.

Vyhlídka byla otevřena v dubnu roku 2012. S myšlenkou realizace návrhu architekta Dušana Jurkoviče přišel už v 60. letech minulého století tehdejší ředitel Valašského muzea v přírodě Jan R. Bečák. Jeho záměr ale naplněn nebyl. Vizi znovu oživil etnograf a bývalý zastupitel Daniel Drápala. Tentokrát už vedení města nezaváhalo a začalo hledat vhodnou lokalitu. První volba padla na kopec Hradisko se zříceninou strážního hradu, problémy s pozemky a nutnost náročného archeologického výzkumu ale přesunuly pozornost města na Karlův kopec, který je v těsném sousedství skanzenu a kde pozemky patří Rožnovu. Nelehký úkol dostal architekt Antonín Závada, který podle 112 let starého náčrtu připravil kompletní dokumentaci ke stavbě.

Jurkovičova rozhledna je vysoká 31 metrů. Vyhlídková plošina je ve výšce 18,8 metru. Na stavbu byly použity pouze dřevo, kámen a kov. Celkové náklady dosáhly 12,2 milionu korun. Z toho 8,4 milionu tvořila evropská dotace, další 2,1 milionu příspěvek z Nadace Děti-Kultura-Sport.

Rekordní návštěvnost má letos turistické informační centrum. Zatímco v roce 2012 využilo jeho služeb 18 886 turistů, letos jich bylo k 31. říjnu 33 273, přičemž v loňském roce ke stejnému datu to bylo jen 29 806 hostů. Mezi nejčastější zahraniční návštěvníky informačního centra města patří Slováci, Němci, Poláci nebo Britové.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here