Kam s nimi? Na nové parkoviště v Kulturní ulici

Podzim bude pro řidiče z Kulturní ulice zlomový. Získají osmapadesát nových parkovacích míst. Společně s těmi, které město vybudovalo loni, jich tam bude zhruba stovka.

Kulturní ulice je stěží průjezdná pro osobní vozy. Záchranáři místem neprojedou. Foto: Alexandra Buršíková

Osmapadesát parkovacích míst přibude ještě letos v Kulturní ulici. Ta je neblaze proslulá tím, že je kvůli odstaveným autům neprůjezdná pro složky integrovaného záchranného systému. Poté, co nová stání vzniknou, se strážníci stanou nekompromisními. A začnou padat pokuty.

„Loni jsme stávající parkoviště rozšířili o sedmatřicet stání. Pod obchodním domem Láz je jich dohromady přes osmdesát. Zjistili jsme ale, že je řidiči nevyužívají tak, jak by měli, i přes noc tam zůstávají volná místa, zatímco zejména severní část Kulturní ulice je kvůli autům neprůjezdná,“ vylíčil vedoucí odboru rozvoje Ivo Marcin.

Parkovací místa vzniknou od finančního úřadu směrem nahoru. Nově vybudovaná kolmá stání rozšíří stávajících třiatřicet na devětaosmdesát míst. To znamená, že v lokalitě vznikne zhruba sto nových odstavných míst, která by měla odlehčit zbývající úseky Kulturní ulice. Ztížený průjezd vozů integrovaného záchranného systému, popelářů a sypačů by měl být vyřešen.

Stavět by se mělo začít v květnu, kdy společnost ČEZ provede přeložení stávajícího podzemního vedení. V červnu pak město zahájí budování parkovacích míst. Práce by měly být ukončeny do konce prázdnin, náklady se vyšplhají na zhruba dva miliony korun.

Od podzimu začnou strážníci ulici Kulturní kontrolovat a důsledně pokutovat řidiče, kteří svými vozy zablokují průjezd, a to nejen pro vozidla integrovaného záchranného systému, ale pro běžný provoz. „Město se nechtělo chovat pouze represivně, takže v rámci prevence nyní vybudujeme další parkovací místa. Poté už ale budeme nekompromisní,“ upozornil vedoucí odboru rozvoje.

Diskuzi o neprůjezdnosti Kulturní ulice otevřel únorový zásah při požáru panelákového domu. Hasiči se tehdy nedostali s automobilovou plošinou až k místu. Evakuovat museli osm lidí a psa. Oheň tehdy způsobil statisícové škody.

Místem nyní několikrát denně projíždí hlídka strážníků, která kontroluje, zda jsou na stávajícím parkovišti volná místa. „Pokud ano, umísťujeme na přední skla automobilů výzvy k podání vysvětlení,“ přiblížil ředitel městské policie Aleš Pilař s tím, že v Rožnově je přes sto třicet ulic, přičemž je v obci s rozšířenou působností registrováno přes dvaadvacet tisíc aut.

Podle vedoucího obvodního oddělení státní policie Karla Rychteckého je průjezdnost ulic je stanovena předpisem, který říká, že volný musí být minimálně třímetrový pruh pro každý směr jízdy. „Simulované zásahy ale poukázaly na to, že Kulturní, Vítězná i Horská ulice průjezdné nejsou,“ upozornil.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here