tvb24.cz
 • V Rožnově p. R. připravili další ročník Parního léta. Více info na www.roznov.cz
 • Příznivci skútrů přijedou do Rožnova p. R. Od 1. do 4. 6. je pro ně i veřejnost připravený bohatý program.
 • Rožnovský strategický výbor doporučuje koupi budovy bývalého internátu. Vzniknout tady mají byty.
 • Frenštát hledá provozovatele občerstvení v místním kině. Provoz bude možný i mimo promítací hodiny.
 • Plánovaná odstávka vody ve Frenštátě p. R. proběhne 30. května na ulicích Horní a Nádražní.
 • V Zubří mohou lidé znovu navrhovat investice v rámci participativního rozpočtu “Nápady pro Zubří.”
 • KAM VYRAZIT: Benefiční koncert sboru Rosénka, 27. 5. 2023 ve 14.30, kostel Všech svatých Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Frenohraní, festival, 27. 5. 2023 od 14.00, volejbalové hřiště u Sokolovny Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Opice skořice,loutkového představení, 27. 5. 2023 v 10.00, Společenský dům Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Etc…, koncert bigbítové legendy, 2. 6. 2023 v 19.00, nádvoří Brillovky Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Čokoládová trepka 2023, sportovní den, 10. 6. 2023 od 13.00, Polyfunkční centrum Zubří
Rožnov p. R. | zpravodajstvíRožnov pod Radhoštěm

Knihovna a kulturák? Zastupitelé učinili první krok k nápravě

Radnice vyčlenila na přípravné práce v souvislosti s dostavbou knihovny a stavbou kulturního centra 1,6 milionu korun.

[fvplayer src=“https://youtu.be/-Lhjc407jGk“]

Rožnov chystá stavbu kulturního domu za sto milionů, hotovo by mohlo být v roce 2019 (TV Beskyd)

Milion šest set tisíc korun uvolnili z rozpočtu zastupitelé na architektonickou soutěž na přístavbu městské knihovny a výstavbu víceúčelového kulturního centra. Učinili tak první krok z řady následujících, které povedou až k otevření obou kulturních stánků. Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se stříhat pásky v roce 2020.

Přístavba knihovny by měla stát nejvýše 30 milionů, kulturní centrum pak maximálně 130 milionů korun.

Koalice představila také investiční výhled na vybudování kulturní infrastruktury. Podle něj by měl Rožnov na obě stavby mít. Ve hře je ale stále možnost prodeje majetku, tedy bytů, nebo půjčka. Ta by ale neměla přesáhnout deset milionů korun, a pokud by ji město potřebovalo, zeptá se veřejnosti, zda s úvěrem souhlasí.

„Řešením situace knihovny a kulturního centra naplňujeme strategický plán města, jenž vznikl zhruba před deseti lety a který skončí v roce dva tisíce dvacet,“ podotkl místostarosta Jan Kučera.

Knihovna v současnosti disponuje plochou o velikosti čtyři sta metrů čtverečních, přičemž norma je tisíc metrů čtverečních.

„Už přes dvacet let se potýkáme s kalamitní situací, kdy se čtenáři tísní, není kam ukládat nové knihy a pracovníci jsou namačkáni do přeplněných kanceláří,“ vysvětlil ředitel knihovny Pavel Zajíc s tím, že přístavba tristní stav vyřeší.

Zatímco ale s dostavbou knihovny neměli zastupitelé problém, kulturní centrum za sto třicet milionů korun se některým z nich nelíbilo.

„Myslím si, že máme v Rožnově ještě spoustu jiných věcí, které je potřeba zrealizovat tak, aby byli naši občané spokojeni. Navíc jsme v soudním sporu se společností Immobilien Pirker Reality ve věci určení vlastnictví k nemovitostem, a je možné, že když ho nevyhrajeme, budeme peníze potřebovat. Já jsem pro to, podpořit jen knihovnu,“ řekl Jaromír Koryčanský.

Podobně se vyjádřila také Markéta Blinková.

„Domnívám se, že částka sto třicet milionů je nadsazená. Neměla bych žádný problém s tím, kdybychom se bavili o sumě do sta milionů. Pro mě by bylo ale bylo ideálních osmdesát,“ vypočítala zastupitelka.

Václav Mikušek podotkl, že se současné vedení města nezaměřuje na rozvoj Rožnova ve všech oblastech.

„S klapkami na očích cílí jen na dva pomníky. A to na palác kultury a dostavbu knihovny. Ve strategickém plánu ale chybí věci, které město skutečně potřebuje. Je sice hezké, že budeme mít obrovské kulturní stánky, ale na druhou stranu bude velice mrzuté a trapné, že na Horních Pasekách nebudou mít vodu, když bude sucho, a že se děti budou muset chodit umývat do potoka. Máme navíc spoustu silnic, které jsou dosud bez chodníků,“ podotkl zastupitel.

Podle starosty se ale ještě nestaví. Samotná realizace je naplánována na září roku 2018.

„Jestliže příští rok spadne kometa, tak zatáhneme za ruční brzdu. Tímto prvním krokem ale dáváme na srozuměnou, co v Rožnově chceme. Děláme zatím první krok,“ řekl Radim Holiš.

Podle Jaroslava Kučery přešlapuje město už řadu let na místě.

„Udělali jsme řadu studií, mysleli jsme, že nás podpoří premiér Nečas, že dosáhneme na dotační tituly, že získáme peníze odjinud. Ale to všechno se ukázalo jako liché. Jedinou cestou je najít si vlastní řešení. A pokud neučiníme první krok, budeme stále přešlapovat. Uvolněním milionu šesti set tisíc z rozpočtu uděláme první krok k tomu, abychom viděli zadávací dokumentaci, která bude blíže specifikovat oba projekty,“ řekl zastupitel.

Záměrem výstavby kulturního centra se zhruba rok zabývala pracovní skupina složená z odborníků.

„Potřebnost takového zařízení byla společně s jeho financováním důkladně zvážena a prověřena. Pokud se konečně nepustíme do realizace, bude Rožnov, co se týče kulturní infrastruktury, jedním z nejzaostalejších měst v širokém okolí. A to je pro turistické centrum regionu tristní,“ upozornil manažer kina Panorama Pavel Jakubík.

Veřejné projednání k dostavbě knihovny a výstavbě kulturního centra se bude konat ve středu 8. června ve čtyři hodiny odpoledne v kině Panorama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button