Muzeum bourá bariéry. Cílí na lidi s postižením, badatele i děti

Výše vstupného do Valašského muzea v přírodě zůstává od roku 2014 nezměněná. Návštěvníci mají nově možnost mimosezónní prohlídky areálů Valašské dědiny a Mlýnské doliny za zvýhodněné vstupné ve výši padesáti korun pro dospělé a třiceti korun pro děti. V červenci a v srpnu platí padesátiprocentní sleva vstupného dvě hodiny před koncem otevírací doby.

Knihovna byla pro odbornou veřejnost otevřena v neděli 1. května. Ostatní lidé si budou moci nové prostory prohlédnout 18. května u příležitosti Dne muzeí a pro všechny bude Wilkův dům zpřístupněn v druhé polovině roku po dokončení kompletního přestěhování. Foto: Michal Burda

Padesát programů, tři folklorní festivaly, deset vzdělávacích pořadů, čtyři výstavy a devět náboženských obřadů. Taková je nabídka Valašského muzea v přírodě pro letošní rok.

Významnou novinkou je otevření odborné knihovny v opraveném Wilkově domě. Loňské statické zpevnění a stavební úpravy budovy postavené ve dvou etapách v letech 1850 až 1910 stály deset milionů korun. Dům původně sloužil jako lázeňská budova, v roce 1938 jej koupila rodina Wilkova, která v něm zřídila penzion pro lázeňské hosty. Muzeum jej odkoupilo v roce 1986.

Knihovna, která nabízí kulturně-historické a etnografické dokumenty z oblasti Moravského Valašska, Těšínska a Kopanic, byla otevřena v neděli 1. května pro odbornou veřejnost. Ostatní lidé si nové prostory prohlédnou 18. května u příležitosti Dne muzeí.

Knihovna nabízí publikace, periodika i audiovizuální media. „Její fond čítá přes devatenáct tisíc svazků a zhruba devět set jednotek fonotéky, videotéky a filmotéky,” vypočítala mluvčí muzea Pavlína Polášková. Databáze z vybraných časopisů a sborníků obsahuje asi sedm a půl tisíce článků.

Knihovna je od roku 2002 zapsána ministerstvem kultury jako Odborná knihovna Valašského muzea v přírodě, statut veřejné knihovny získala v roce 2007.

„Od té doby ji využilo přes pět tisíc badatelů a čtenářů. Výpůjček se uskutečnilo sedmatřicet tisíc,” přiblížila mluvčí s tím, že Wilkův dům bude veřejnosti zpřístupněn ve druhé polovině roku po dokončení kompletního přestěhování.

Muzejní pracovníci se chtějí v letošním roce více zaměřit na děti. Věnují jim devět z padesáti chystaných pořadů. „Mohou zde prožít první prázdninový den, užít si příměstský tábor, přivítat školní rok a strávit podzimní prázdniny. Na zvídavé malé návštěvníky je zaměřen květnový pořad Slabikář devatera řemesel srpnová Hravá dědina,“ přiblížil ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Programový cyklus Valašský rok doplní mezinárodní tvůrčí dílna fujaristů, která se uskuteční 21. a 22. května, koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, který se bude konat 4. června a třídenní folklorní festival Ondrášova valaška, jenž odstartuje 10. června. Novinkou bude 18. června pořad prezentující činnost lidí s handicapem s názvem Bouráme bariéry a koncert skupiny Fleret pro Libušín, který se uskuteční 8. července.

Návštěvníkům se letos také naskytne unikátní příležitost zhlédnout výstavu nového objektu kamenného chléva ve Valašské dědině, ve vybraných dnech budou v provozu zrekonstruovaná hamerní kladiva v objektu hamru v Mlýnské doliny. Současně proběhne termosanace radnice.

Cenová politika zůstává beze změny. „Novinkou je rozšíření sníženého vstupného mimo sezonu z Dřevěného městečka i na Mlýnskou dolinu. Také rozšiřujeme provozní dobu o některé víkendy v listopadu a prosinci,” upozornil Jindřich Ondruš.

V oblasti výstavní činnosti připravují muzejníci expozice s názvy Dřevěný svět Josefa Heji, Síla tradice fotografie Karla Matochy, Jánošíkův dukát či Pozdravení pokoje Miloš Šimurda.

Největším letošním výstavním počinem pak bude expozice s názvem Jak jde kroj, tak sa stroj v budově Sušáku. Jedná se o novou dlouhodobou výstavu, jejíž příprava si vyžádala patnáct milionů korun. Výstava tisícovky exponátů představí kroje a krojové součásti ze sbírek muzea. „Velkou část budeme digitalizovat, muzejní sbírky krojů tak budou přístupné i po internetu,” doplnil Jindřich Ondruš.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here