Nechci lidi šokovat, tvrdí Alena Kupčíková

Když se řekne umění z pubického ochlupení, vždycky to vzbudí rozruch. Alena Kupčíková s tímto materiálem pracuje už šestnáct let. Věnuje se ale také smaltu, křišťálu a vytváří originální výtvarná díla úzce spojená s hudbou. Její práci můžete až do 27. srpna obdivovat v Galerii Crears.

Alena Kupčíková svá díla v Galerii Cerears vystaví do 27. srpna. Foto Alexandra Buršíková

Provokativní. Takovou nálepku nosí už řadu let Alena Kupčíková, umělkyně, která vytváří obrazy z chloupků ohanbí. Chlupatice ale nevytváří proto, aby šokovala. Zajímá ji téma ženy v její erotické a intimní roli. Výstava v Galerii Crears prozrazuje její hluboký zájem o ženu jako femme fatale, ženu milenku, ženu prostitutku, ale i o ženu osamělou, zanechanou pouze se svou fyzickou podstatou.

„První obraz jsem vytvořila před šestnácti lety z vlastních chloupků. Byl to dárek mému partnerovi, o pětatřicet let staršímu novináři z BBC, do něhož jsem byla hrozně zamilovaná. Měl už hodně odžito, takže když mi řekl, že je to dobré, dal impuls, povzbuzení, že to asi něco znamená. Řekla jsem si tedy, že ještě nějaké obrazy udělám. Sama jsem už ale žádné chloupky neměla, takže jsem o ně musela poprosit své přítelkyně. Překvapilo mě, když mi je odmítly dát. A přesně v té chvíli mě to začalo zajímat. To tabu bylo tak silné, že jsem dostala silné nutkání ho začít otevírat,“ prozradila Alena Kupčíková.

Do Rožnova pod Radhoštěm nepřijela poprvé. Na město je napojená přes svého bratra, který žije s místní rodačkou. „Jak člověk míří vysoko, tak nechce na regiony jezdit, protože si říká, že lidi na výstavu nepřijdou. Ale tady mám radost, že tu jsem. Navíc zdejší galerie je úžasná,“ popsala.

Její dílo bylo několikrát zcenzurováno. „Poprvé se tak stalo v Paříži, kde jsem měla převzít cenu pro mladé výtvarníky. Byla jsem z toho dost rozčarovaná. Až později mi došlo, že umění není jen o tom, že člověk něco myslí dobře a opravdově, ale i o tom, že za to musí umět bojovat.“

Technika, kterou vytváří své obrazy, je jedinečná ve světě.  Chloupky z ženského ohanbí, které se lepí na papír a pak se celý obraz zalaminuje pod průhlednou fólií s UV filtrem. Ta dílo učiní nesmrtelným. Reliéf vypadá nápadně jako kresba tužkou, ale vše je vytvářeno touto jedinečnou technikou.

Výtvarné dílo Aleny Kupčíkové se ale nesoustředí jen na obrazy z chloupků. „Věnuji se celé řadě technik. Pracuji se smaltem, který je tak trochu pozapomenutým materiálem. Vyrývám do toho sgrafita v jednoduchých barvách bílé, černé a červené, celé to bude s názvem Kabaret ženy v jejím přirozeném světě. Pořád je to s nadsázkou a legrací, jako celá moje tvorba. Třeba korunovační klenoty v mém provedení jsou místo žezla pozlacená brokolice a místo jablka dort. Nikdy jsem se politice nevěnovala, ale toto je taková moje lehká politická reakce.“

Pracuje také s českým křišťálem. A vytváří originální výtvarná díla úzce spojená s hudbou.

„Předělávám jevy do obrazů a do zvuků. Zaznamenávám různě zabarvená místa a každému přiřazuji nějaký akord, takže z toho vznikne hudba. Baví mě na tom, že jde vlastně zhudebnit cokoliv. Třeba další můj projekt byla hudba z letokruhů, které se sice složitě počítají, ale každé číslo má akord. Vytvořila jsem hudbu nejrůznějších stromů,“ vylíčila Alena Kupčíková.

Výstava je k vidění do 27. srpna. Do té doby mohou lidé v Galerii Crears odevzdávat své chloupky.

„Hodlám udělat novou Slovanskou epopej, a to z chloupků příslušníků všech národů, které v dějinách prošly přes současná česká a slovenská území. Zabývám se totiž tím, jaké máme kdo předky. Možná je mnohem komplikovanější, co je český národ zač. A lidský chloupek v sobě má DNA, tedy odkaz každého z nás,“ doplnila Alena Kupčíková.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here