Parkinsonici se vydají na Sůkenickou

Parkinsonova nemoc je nevyléčitelná a postihuje stále mladší lidi. Za posledních deset let se její nárůst zvýšil o sto procent. Jen v Česku s ní žije osmadvacet tisíc lidí.

Na příznaky této závažné choroby upozornila loni výstava, která se zkraje roku konala v kině Panorama. Na snímku předsedkyně rožnovských parkinsoniků Vlaďka Svobodová a předseda společnosti Parkinson – Help Roman Pošta. Foto: Alexandra Buršíková

Benefiční koncert a výlet na Sůkenickou pořádá v rámci Světového dne Parkinsonovy choroby Klub rožnovských parkinsoniků. „Konat se bude 8. dubna od 17 hodin odpoledne v Evangelickém kostele, kde vystoupí Dalibor Štrunc a jeho Cimbál Classic. „Určen je veřejnosti, vstupné dobrovolné a výtěžek bude použit na provoz našeho klubu,“ přiblížila předsedkyně rožnovských parkinsoniků Vlaďka Svobodová.

Výlet na Sůkenickou je určen jen nemocným. V sobotu 9. dubna se v tamní restauraci sejde na sto parkinsoniků z celé republiky. „Kdo bude mít sílu a chuť, může se vydat na kopec, ostatní se projdou po okolní krajině,“ řekla Vlaďka Svobodová.

Klub parkinsoniků funguje v Rožnově tři roky a má dvacet členů ve věku od 56 do 87 let. „Založila jsem jej, protože manžel se s nemocí potýká už dvanáct let. Když se to dozvěděl, byla to pro něj velká rána, neboť byl velmi činorodý. Nyní je většinu dne upoután k posteli s nutností si využívat apomorfní pumpu, která jej zbavuje křečí,“ vysvětlila Vlaďka Svobodová.

Parkinsonici se scházejí v internátu zemědělské školy. Nejen že jednou týdně společně cvičí, ale pořádají nejrůznější akce.  

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here