Pomohl handicapovaným rozhýbat domácnost. Jen dechem nebo rty

Petr Uličný z Rožnova pod Radhoštěm je momentálně jediný výrobce inteligentních kompenzačních pomůcek v Česku a jeho ústní myš nemá konkurenci ani ve světě.

Petr Uličný byl hostem pořadu Rožnováci v záři reflektorů, který počátkem března uspořádal T klub kulturní agentura. Foto: Alexandra Buršíková

Když se vysloví MouthMouse, jen málokdo ví, o čem je řeč. Některým pomůže překlad: ústní myš. Ale i tak asi většina tápe ve tmě. Když se však začne mluvit o inteligentní kompenzační pomůcce, která usnadňuje život těžce postiženým lidem, porozumí všichni. Za vynálezem stojí vědec Petr Uličný z Rožnova pod Radhoštěm.

„Systém, který je ovládaný například jazykem, hlasem, dechem, rty či pohledem, pomáhá handicapovaným, aby se o sebe mohli v co největší míře nezávisle postarat. Ochrnutí lidé tak mohou ovládat nejen počítač a mobilní telefon, ale dokáží si rozsvítit, otevřít okna, pustit do bytu návštěvu, zapnout televizi či hi-fi soupravu, nebo topení a ventilátor. Prostě vše, co si nadefinují,“ vysvětlil Petr Uličný.

Je momentálně jediný výrobce inteligentních kompenzačních pomůcek v Česku a jeho ústní myš konkurenci ani ve světě.

Systém, který nejen vyvíjí, ale také prodává, stojí od tří tisíc do osmdesáti tisíc korun. V republice ho využívá na dvě stě klientů a přístroje jsou dostupné také na všech specializovaných klinikách nejen doma, ale i v zahraničí.

„Jsem šťastný, že se mi podařilo umožnit lidem nepohyblivým od krku dolů, aby se nemuseli po zbytek života dívat do stropu, ale mohli pracovat, bavit se a vzdělávat. Vidím, že to co dělám, má smysl,“ řekl Petr Uličný.

Na počátku příběhu byla snaha pomoci kamarádovi, který ztrácel schopnost se pohybovat. Protože jeho klukovskou zálibou byla mechanika a robotika, vyrobil pro něj zařízení na ovládání lampy.

„Že to ale povede k vývoji, výrobě a prodeji kompenzačních pomůcek, jsem tehdy samozřejmě netušil. Svou roli v tom asi sehrála rodina, která je aktivní v sociální oblasti. A také to, že jsem znal situaci v nemocnicích, kde pracovali moji blízcí. Takže až při studiu na strojní fakultě Vysoké školy báňské jsem se zaměřil na předmět, kterým je biorobotika a uchvátilo mne studium umělé inteligence,“ prozradil pětatřicetiletý Rožnovan.

Začínal sám, první prototypy vyrobil v roce 2009, tehdy ještě jako zaměstnanec v IT společnosti. Dnes má vlastní firmu, kde mu pomáhají tři kolegové. Vývoj je však stále jen na něm.

Petra Uličného lidé poznávají nejen díky vynálezu, proslavil také hrou na kytaru v hudební skupině Maryland a LucieLive.

Svůj volný čas tráví aktivně. Ze sportovních aktivit ho baví například fitness a kolečkové brusle. Rád také čte.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here