Rožnov ocenil bezpříspěvkové dárce krve
Darovat krev znamená v mnoha případech také darovat zdraví nebo život. Své o tom ví i skupina rožnovských obyvatel, pro které se pravidelné návštěvy transfuzní stanice staly celoživotním posláním. Město Rožnov pod Radhoštěm se jim za jejich vytrvalost a obětavost rozhodlo poděkovat.
Obřadní síň rožnovské radnice přivítala další slavnostní setkání. Zástupci vedení města se tady sešli s místními obyvateli, kteří bez nároku na finanční odměnu pravidelně věnují svou nejcennější tekutinu.
TOMÁŠ GROSS, místostarosta města
„Každoročně zveme všechny oceněné bezpříspěvkové dárce krve na rožnovskou radnici. Děkujeme jim poukazem, děkujeme jim kytičkou, ale hlavně slovem, protože myslím si, že ta míra vděku se nedá vyjádřit jakoukoliv hmotnou odměnou. Opravdu, jestli někdo daruje až 250krát krev nebo krevní plazmu. Máme v Rožnově i dárkyni, která už přesáhla 330 odběrů, tak si myslím, že jakýkoliv hmotný dar nemůže vyvážit to prosté a opravdu lidské. Děkujeme moc.“
Mezi šestnácti vyznamenanými panovala především obrovská skromnost a chuť být užitečný.
JAROSLAV MAJER, dárce krve
Já nevím, co bych pomohl. Vím, že může někdo onemocnět z rodiny a nemůžou dávat krev, mají vysoký tlak, třeba manželka celý život. A můj taťka začal dávat, a to dělal na šachtě. No tak jsem si říkal, proč bych, když můžu, když jsem zdravý, víceméně já jsem celý život byl zdravý, tak proč bych nepomohl.“
Pro mnohé z nich se darování stalo pevnou součástí života. Rádi by také nalákali další nové dárce.
DUŠAN VOJTÍŠEK, dárce krve
„Vůbec mi to nevadí. Já to ani nepoznám. Dřív, když jsem dával tu krev, tak to bylo vlastně kvůli té krvi a pak to bylo trošku poznat třeba jako na fyzičce. A teď už to vůbec nejde poznat.“
MARTIN DRÁPAL, dárce krve
„Určitě je to velmi prospěšná činnost, doporučuju to každému, ať si to minimálně jednou za život vyzkouší, protože ten zážitek z toho, kdy uděláte něco dobrého, není jenom o tom, že ztratíte půl litru krve, ale je to o tom, že si uvědomíte, že skutečně někomu jinému pomáháte. Člověk se může cítit dokonce po odběru lehčí, svěžejší, protože se mu začne tvořit nová čerstvá krev.“
MICHAELA WROBELOVÁ, dárkyně krve
„My všichni dárci bychom je chtěli motivovat, takže bych poprosila: jestli můžete, zkuste to, půjde to.“
Odměnou za jejich dobročinné počínání byly dárcům nejen pamětní listy, ale také poukázky na místní sportoviště, květiny a symbolický přípitek červeným vínem. Město Rožnov pod Radhoštěm doufá, že slavnostní oceňování poslouží také jako motivace pro další občany.











