Špatně zaparkovaná auta v Rožnově trápí zdravotníky i hasiče

Zásah hasičů při nedávném požáru panelákového domu v Kulturní ulici, kteří se nedostali s automobilovou plošinou až k místu, opět otevřel diskuzi o problému s neprůjezdností silnice.

[fvplayer src=”https://youtu.be/T4glGAjJPXQ”]

Záchranáři ulicí Kulturní neprojedou. (TV Beskyd)

„Příjezd byl ztížen, neboť auta byla zaparkovaná po obou stranách ulice. Zdrželo nás to, navíc plošinu jsme museli odstavit na příjezdové cestě,“ vysvětlil velitel zasahující směny Jan Paško.

Hasiči na problém se zablokovanou Kulturní ulicí upozorňují už řadu let. „Cítím strašnou bezmoc, protože téma otevíráme často. Diskutovali jsme i na poslední bezpečnostní radě města, ale výsledek je zatím nulový. Jezdili jsme tou ulicí dokonce jeden den se státní policií, udělal se zápis, ale vše jede dál postaru,“ upozornil ředitel rožnovského hasičského sboru Karel Janoušek, který požaduje zjednání nápravy. „Jsme v situaci, kdy budeme muset pořizovat vozy, které se ucpanými ulicemi prokličkují a pak už jen spoléhat na to, že hadice budou dostatečně dlouhé. Výšková technika je totiž v takových případech nepoužitelná,“ řekl Karel Janošek, podle něhož by situaci vyřešily důslednější postihy řidičů.

Městská policie podle slov jejího ředitele o problému ví a řeší ho. „Nejprve jsme na špatné parkování řidiče upozorňovali. Poté jsme jim za stěrači nechávali lístky s výstrahou a nyní začínáme pokutovat,“ přiblížil Aleš Pilař.

Ulicí nyní několikrát denně projíždí hlídka strážníků, která na přední skla automobilů umísťuje výzvy k podání vysvětlení. „Zároveň monitorujeme vytíženost parkoviště,“ řekl ředitel městské policie s tím, že v Rožnově je přes sto třicet ulic, přičemž je v obci s rozšířenou působností registrováno přes dvaadvacet tisíc aut.

Vedení města to, že měli hasiči k požáru ztížen příjezd, nepřekvapilo. „Děláme postupné kroky k tomu, aby se to neopakovalo. Loni jsme zvýšili kapacitu parkoviště a letos budeme budovat další místa.,“ zmínila místostarostka Kristýna Kosová.

Podle ní si ale musí řidiči uvědomit rizika. „Když budou chtít parkovat zásadně u svých paneláků, hrozí, že se k nim v případě nutnosti nedostane pomoc včas. Mapujeme, kde chybí parkovací místa, poté výsledky vyhodnotíme a řekneme si, co dál. Už teď ale tušíme, že budeme muset řidiče začít vychovávat,“ upozornila místostarostka.

Na to, že je Kulturní ulice neprůjezdná pro složky integrovaného záchranného systému, upozorňují hasiči už řadu let. Foto: Alexandra Buršíková
Na to, že je Kulturní ulice neprůjezdná pro složky integrovaného záchranného systému, upozorňují hasiči už řadu let. Foto: Alexandra Buršíková

Význam preventivního působení na řidiče vyzdvihl také vedoucí obvodního oddělení státní policie Karel Rychtecký. „Průjezdnost ulic je stanovena předpisem, který říká, že volný musí být minimálně třímetrový pruh pro každý směr jízdy. Simulované zásahy ale poukázaly na to, že Kulturní, Vítězná i Horská ulice průjezdné nejsou. Je proto stále nutné řidičům vysvětlovat, že auta při špatném parkování mohou způsobit velký problém zasahujícím hasičům nebo lékařům,“ vylíčil Karel Rychtecký.

Cílená preventivní akce by mohla být vedena prostřednictvím výlepových plakátů, spotů v místní televizi, či článků v městských novinách. „Represe, bez komplexního řešení, nemusí být dostatečně účinná,“ upozornil Karel Rychtecký

Při požáru v šestém patře bytového domu v sobotu 6. února zasahovaly dvě jednotky hasičů. Záchranáři museli evakuovat osm lidí a psa. Požár způsobil statisícové škody.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here