Svaťa Božák obhájil prvenství

Prvním bikerem, kterému se podařilo obhájit prvenství ve Vrchařské koruně Valašska je v současné době náš nejlepší ultracyklista Svaťa Božák z Rožnova. Bez jediné minuty spánku zdolal v čase 32 hodin 56 minut všech dvacet vrcholů letošního ročníku.

Ve Vrchařské koruně Valašska jste obhájil loňské prvenství. Můžete porovnat oba ročníky, bylo obtížnější korunu získat nebo obhájit?

„VKV není závod, ale skvělá cyklistická akce na cyklistickou sezónu a pro mě je to ideální trénink. Díky tomu, že se věnuji ultramaratonské cyklistice, tak těchto 20 vrcholů jezdím nonstop. Samozřejmě mě těší, že jsem i tento rok první letošní první držitel. Letos mi počasí přálo a tak objíždět vrcholy bylo určitě příjemnější.”

V sedle jste strávil bezmála třiatřicet hodin bez odpočinku. Určitě během této doby přišla nějaká krize

„Krize byla jen jedna, když jsem vyjížděl na Pustevny po více jak 28 hodinách nonstop jízdy. Usínal jsem a tak jsem zastavil, utrhl jsem si trošku jehličí ze stromu a žvýkal ho. Bylo to dost nechutné, ale díky tomu jsem spánkovou krizi překonal a pokračoval dál.”

Kolik kilometrů jste najel celkem?

„Celou trasu jsem začal doma a až na poslední vrchol to bylo 485 kilometrů. Díky cyklonavigaci také vím, že jsem nastoupal 11210 výškových metrů. Z posledního vrcholu domu to bylo dalších asi 30kilometrů a i tyto kilometry jsem dojel po vlastní ose.”

Kterým vrchem jste začal, kterým končil?

„Začínal jsem Santovem 2.dubna minutu po půlnoci , kdy se oficiálně spouští časomíra . Byl nejblíže Rožnovu, kde bydlím a pak jsem pokračoval podle itineráře, který jsem si předem připravil. Vrcholy jsem si pospojoval tak, abych byl co nejrychlejší. Ne vždy nejkratší trasa je nejrychlejší a tak jsem si důkladně rozmýšlel, kudy pojedu.  Poslední vrchol byl hrad Starý Jičín. Nevyužil jsem samozřejmě žádný další dopravní prostředek.”

Závodíte i v zahraničí. Je v Evropě nebo ve světě podobný podnik?

„Na Slovensku vznikly letos dvě Vrchařské koruny. Každopádně zakladatelé VKV spustili lavinu těchto korun a z této akce se stává fenomén. Je na tom skvělé to, že se mohou zúčastnit lidé všech věkových kategorii a výkonnostních úrovní

Dokonce vznikl webový rozcestník vrchařských korun www.vk-bike.eu.”

A poslední otázka, budete korunu obhajovat i příští rok?

„VKV je pro mě skvělá akce, bohužel nemohu nic potvrdit, protože můj kalendář závodů je otevřený.”

Komentáře

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here