V parku má být pokáceno šest set stromů. Lidem se to nelíbí

Revitalizace zeleně je tématem, o němž se lidé v Rožnově baví často. Počet stromů, které mají padnout, je podle nich totiž absurdní.

[fvplayer src=”https://youtu.be/HpIXL2YXLOw”]

Vedení rožnovské radnice znovu diskutovalo s obyvateli města. Proběhly druhé interpelace (TV Beskyd)

Zhruba patnáct lidí usedlo ve středu 27. dubna ve velké zasedací místnosti radnice, aby se zeptali vedení města na to, co je tíží. Druhé veřejné interpelace se točily kolem úprav křižovatky U Janíků, parkování či revitalizace zeleně.

Lidem se nelíbí, že by mělo v parku padnout k zemi šest set stromů, z toho sto padesát letitých

„Vím, že už se jen čeká na dotaci, která zásahy umožní. Ale jednali jsme s dendrologem, který řadu konstatování v projektu nesdílí a nepovažuje jako důvod ke kácení. Plánované zásahy budou hodně cítit, jsou proto velice nešťastné,“ upozornil jeden z diskutujících.

Další jej podpořil. „Zhruba patnáct let se živím tím, že ošetřuju dřeviny. A když jsem si přečetl, kolik stromů se má pokácet, a prošel jsem si park, přišlo mi jako naprosto absurdní, že musí tak krásné stromy spadnout. Jak jezdím po světě a dívám se, jak si jinde chrání staré stromy, přijde mi naše řešení jako velmi nešťastné. To je můj pohled odborníka.“

Místostarostka Kristýna Kosová předeslala, že je projekt připraven k žádosti o dotaci.

„Konzultovali jsme jej s jinými zahradníky, a ti nám řekli, že něco by udělali jinak, ale část je naprosto v pořádku. Pokud uspějeme, uskuteční se zásahy na podzim. Koncem léta ale ještě zhodnotíme, jak stromy vypadají po dalším vegetačním období. Určité změny se udělat dají, ale projekt byl připraven před lety jen s mírnou aktualizací, a já v jeho mantinelech už neudělám zázraky,“ řekla místostarostka.

Podle diskutujících je možná chyba, že revitalizaci připravila zahradní architektka. „Nejsem si totiž jistý, jestli se k našemu parku dá přistupovat jako k zahradě. Navíc motivace uskutečnit tento projekt jen proto, že se rýsuje šance na dotaci, je špatná. Jestli jsou pochybnosti, bude lepší to zrušit a raději ještě počkat,“ vyslovil názor další z debatujících.

Řeč se vedla také kolem křižovatky U Janíků. „Existuje audit, který hovoří o bypassu směrem z Valašského Meziříčí do centra jako o nevhodném řešení. Nebylo by dobré se přece jen pokusit o jiný odborný posudek, kde by tato varianta byla ještě zvážena?“ zeptal se jeden z přítomných mužů.

Starosta Radim Holiš mu odpověděl, že po rozšíření se už do křižovatky bypass nevejde. „Sám jsem ho vehementně prosazoval, dokonce jsem Ředitelství silnic a dálnic nabídl, že se na něm bude město finančně spolupodílet, ale neuspěl jsem. Nyní ale musím říct, že už ho není potřeba,“ odpověděl starosta.

Dalším lidem se zase nelíbí, že zmizel odstavný pruh u autobusového nádraží. Citelně tam podle nic schází, neboť rodiče, kteří vozí děti ráno na spoje, nemají kde bezproblémově zastavit.

Podle vedení radnice je v současnosti k dispozici jen osm parkovacích míst na druhé straně Meziříčské ulice u pojišťovny. „To je málo. Na rovinu proto říkám, že uvažujeme o využití zpevněné plochy s příjezdem od Lidlu, kudy bychom mohli řidiče směrovat,“ vysvětlil Radim Holiš.

Mluvilo se také o usychajících smrcích, které rostou u panelových domů v Meziříčské ulici. Jejich stav podle vedení města vyhodnotí odborníci po letošní vegetační sezoně a případně zváží náhradní výsadbu.

Došlo také na Lázeňskou ulici, kde by se podle některých Rožnovanů měla vrátit možnost parkování. Řidiči totiž nyní nechávají vozy u základní umělecké školy a městského úřadu. Parkoviště u těchto budov jsou tak přeplněná a auta stojí dokonce i na chodníku.

Radnice však plánuje veřejný prostor v ulici využívat, přičemž jednou z možností je městská tržnice.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here