V rožnovské galerii Crears zahájili letošní sezonu

Zdeně Höhmové a Jaroslavu Koléškovi přijela do Rožnova zazpívat Lucie Bílá.

[fvplayer src=”https://youtu.be/vB_MHwK7BcU”]

Tak plno jako ve středu 30. března snad v Galerii Crears ještě nebylo. Samozřejmě, většinu lidí přitáhla díla výtvarníků zvučných jmen. Zdena Höhmová a Jaroslav Koléšek ve světě umění znamenají mnoho. Kdo ale váhal, zda přijít na vernisáž, nebo až později na výstavu, toho k návštěvě přiměla Lucie Bílá, která přijela zpěvem novou sezonu v galerii zahájit.

„Jeden z mých nejlepších a nejmilovanějších přátel Martin Šafárik, který zde bude zpívat se mnou, mě upozornil na malířku, do níž jsem se stejně jako on okamžitě zamilovala. Samozřejmě ale své písně věnuji i Jaroslavovi, s jehož díly jsem se seznámila až zde,“ vysvětlila Lucie Bílá.

Rožnov zná dlouhá léta a má jej ráda. „Mám zde oblíbeného starožitníka, pokaždé zde nakoupím spoustu věcí,“ prozradila zpěvačka.

Výstavu zahájil malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků. „Není to náhoda, oba znám delší dobu. Zdenu od studií na Akademii výtvarných umění v Praze, několikrát jsme společně vystavovali v Česku i zahraničí. Jaroslav byl mým žákem v doktorandském studiu a spolupracuje se mnou v mezinárodním projektu zaměřeném na figurální tvorbu Figurama, který vedu,“ přiblížil Boris Jirků.

Obrazy Zdeny Höhmové se nacházejí při hranici mezi věcným a nezobrazujícím malířstvím, jsou syté náměty provedenými s rozhodností a patřičnou řemeslnou spolehlivostí. Autorka dbá o vyvádění imaginace z frivolnosti náhody, maluje příběh lidské lásky a nepřízně, vzletů a bolesti, prázdnoty a nového naplňování. V Galerii Crears vystavuje díla z posledních let, jsou zde představeny tematické okruhy s názvem Vzkazy a záznamy a Nová chemie.

„Oslovila mě Ingrid Kitzbergerová, která mě vyzvala k účasti dohromady společně s Jaroslavem Koléškem, z čehož jsem měla velkou radost. Galerii jsem znala jen z vyprávění, a nyní vidím na vlastní oči, že je opravdu nádherná,“ vyslovila Zdena Höhmová.

Tvorba Jaroslava Koléška má mnoho podob. Inspiruje ho jak lidské tělo či jeho části, tak i stroje a militária. Jeho sochy a objekty nabádají k zamyšlení. Do Rožnova přivezl průřez sochařskou tvorbou za posledních patnáct let.

„S Igorem Kitzbergerem a jeho ženou Ingrid se dlouhá léta přátelíme, takže jsem moc rád, a vážím se toho, že jsem byl osloven, abych zde vystavoval. S Rožnovem jsem spjatý, neboť mým profesorem na vysoké škole byl rožnovský sochař Marius Kotrba, s nímž jsem po studiích dvanáct let v jeho zdejším ateliéru spolupracoval. V Rožnově mám třetí výstavu, díla jsem už představil v knihovně a ve 3. Etáži,“ vylíčil Jaroslav Koléšek.

Kdo nepřišel na vernisáž, má možnost výstavu vidět do 14. května.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here