Za snížené viditelnosti na silnici jen s reflexními prvky

Zákon nově chodcům přikazuje nosit reflexní prvky, aby byli viditelní pro řidiče. Čelovka nebo baterka neplatí.

[fvplayer src=”https://youtu.be/eFv0QQ-x-l8″]

Rožnovští strážníci rozdávali reflexní náramky a placky (TV Beskyd)

Chodci, kteří nebudou na silnicích za snížené viditelnosti označeni reflexními prvky, nedostanou hned automaticky pokutu. Strážníci jim domluví. Podle novely zákona, která začala platit na konci února, mohou ale ve správním řízení zaplatit až dva a půl tisíce korun.
V rámci prevence uspořádali ve středu 2. března strážníci v rožnovských ulicích preventivní akci, na níž neoznačeným chodcům rozdávali reflexní prvky.

„Trochu mě překvapilo, když mě zastavili. Ale dostala jsem jen na rukáv pásku. Osvěta je dobrá, lidé by měli být informováni, je to pro jejich bezpečí. Chodím do Tylovic za dcerou, takže tam reflexní prvky, které jsem dostala, upotřebím,“ vylíčila například Lenka Pátková
„Něco jsem zaslechl v televizi, ale spoléhal jsem na to, že mám sportovní oblečení, které v sobě bezpečnostní prvky obsahuje, ale dozvěděl jsem se, že to nestačí. Takže budu používat to, co mi policisté předali,“ řekl zase Pavel Hauser.

Několik desítek bezpečnostních pásků rozdali v ulicích Rožnova městští policisté. Foto: Alexandra Buršíková
Několik desítek bezpečnostních pásků rozdali v ulicích Rožnova městští policisté. Foto: Alexandra Buršíková

Podle ředitele rožnovské městské policie nerozdávali strážníci jen bezpečnostní prvky. Také chodce poučili o tom, jak se správně na komunikacích při snížené viditelnosti chovat. „V zákonu se mluví o tom, že nově povinnost být označen platí na místech, která jsou neosvětlená a mimo obec. I v Rožnově ale taková nebezpečná místa jsou. Například na výpadovce na Tylovice, kde je velmi komplikovaná dopravní situace, velký provoz a problémy s vybudováním chodníků,“ vysvětlil Aleš Pilař.

Na prevenci má městská policie pro letošní rok vyčleněno přes deset tisíc korun. Osvěta je neodehrává jen v ulicích, zejména je směřována do základních škol.

Podle Jiřího Hudce jsou preventivní akce veřejností přijímány kladně. „Lidé vnímají, že to netlačíme do represe. Seznamujeme lidi s novinkami a s tím, co je důležité vědět pro to, aby nedocházelo ke zbytečným nehodám,“ upozornil strážník.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here