Masarykovo náměstí zaplnilo osm set skútrů

Šedesátiletý Pavel Necpál ze Sliače vlastní skútr teprve tři roky. Foto: Alexandra Buršíková

Šedesátiletý Pavel Necpál ze Sliače vlastní motocykl teprve tři roky. Sice jako kluk projezdil vesnici nedaleko Zvolena a její okolí na pionýrovi, ve dvaceti letech ho ale odložil a téměř čtyřicet let na motorku nesedl. Auto bylo prostě pohodlnější. Pak se mu ale zalíbily kultovní italské skútry Vespa.

„Musím přiznat, že hlavním iniciátorem koupě byla manželka, které učarovaly. Jsou elegantní a zároveň sportovní, oba nás ale hlavně zaujalo, že jsou stylově tak trochu retro, což se nám moc líbí,“ prozradil Pavel Necpál, který teď na dvou kolech brázdí Slovensko i Česko. A že je opravdovým milovníkem skútrů potvrdil o víkendu 2. až 4. června účastí na šestém ročníku mezinárodního srazu skútrů, který se konal v Rožnově pod Radhoštěm.

Mezi osmi sty motorkáři byl také Jan Janiška z Nového Jičína. Přijel taky na Vespě. „Jako každý jsem začínal s pionýrem, potom jsem přesedlal na Jawu 350, ale když začali kamarádi pošilhávat po ještě silnějších motorkách, já šel opačnou cestou. Chtěl jsem něco jednoduchého a pěkného. Užívám si pomalou jízdu, při níž si užívám krajinu. Nemám potřebu divočit,“ řekl Jan Janiška.

Na sraz dorazil také ředitel rožnovské městské policie Aleš Pilař, který vlastní Triumph Tiger. „Je to jedna z prvních silných cestovních enduro motorek, koupil jsem ji před deseti lety, takže je to už veterán. Stále ale zvládá velké trasy na jeden zátah. Projel jsem na ní Rumunsko, Chorvatsko, Slovinsko, vlastně skoro celou Evropu,“ vylíčil Aleš Pilař.

První motorku si koupil až v pětadvaceti letech. „Měl jsem přísného otce, který mě v klukovském snu jezdit na motocyklu nepodporoval, což bylo, když se na to podívám s odstupem, jen dobře,“ řekl ředitel městské policie.

Organizátory pochválil za to, jak měli akci zvládnutou. „Za tři dny se v souvislosti se srazem neudál žádný incident,“ poznamenal.

Smyslem akce nebylo ani tentokrát jen setkání lidí stejného zájmu. „Jde nám také o propagaci Valašska, jeho kultury, historie i současnosti. Vždyť se tu sjeli kamarádi nejen z Česka a Slovenska, ale také z Polska a Rakouska,” vysvětlil Radek Rebroš z Walachien Scooter Rider s tím, že účastníci akce přispívali na restaurování a sanaci donátorských kamenů kostela sv. Anny z Větřkovic, který stojí ve Valašském muzeu v přírodě.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here