V Rožnově opět řádili podomní prodejci, problémy má i Meziříčí a Vsetín

V Rožnově pod Radhoštěm je podomní prodej zakázán od roku 2013, ve Valašském Meziříčí jej zamezili ve stejném roce a v Zubří loni. Nejdéle platí zákaz ve Vsetíně, a to od roku 2012. Ale i tam se s tímto nešvarem čas od času setkávají.

Podomní prodejci dostali od strážníků pětitisícové pokuty. Foto: MP Rožnov

Podomní prodej je v Rožnově pod Radhoštěm zakázaný místní vyhláškou. Přesto se lidé s takzvanými cesťáky čas od času setkávají. Naposledy jich strážníci chytili sedm. Obyvatelům Kulturní ulice nabízeli v pondělí 13. března k uzavření smlouvy na dodávku elektřiny. Muži ve věku od devatenácti do třiceti let dostali nejvyšší možnou pokutu: pět tisíc korun. Městští policisté chytili výlupky díky hlášení lidí.

„Z telefonátů jsme se dozvěděli, že se jedná o větší skupinu mladých prodejců, kteří působili hned v několika domech. Na místo vyjely dvě hlídky. Pátráním se nám postupně podařilo zajistit skupinu sedmi mužů,“ popsal ředitel městské policie Aleš Pilař.

Strážníci zjistili, že takzvaní cesťáci z Havířovska nabízeli kontrolu stávajících smluv na dodávku elektřiny a případné uzavření smluv nových. Také nabízeli úsporné žárovky.

Při projednávání přestupku všichni zajištění prodejci připustili, že si byli vědomi toho, že je v Rožnově pod Radhoštěm podomní a pochůzkový prodej zakázán.

„Zjistili jsme, že někteří z nich byli už v minulosti za stejný přestupek řešeni. S přihlédnutím k těmto okolnostem byla každému z nich vyměřena bloková pokuta v maximální možné výši, kterou lze na místě udělit, tedy pět tisíc korun,“ řekl Aleš Pilař.

O tom, že si mladí prodejci byli vědomi porušení zákona, svědčí i fakt, že se někteří pokoušeli před strážníky ukrývat, nebo ve sklepních prostorách domů schovávali složky s materiály, které je z jejich činnosti usvědčovaly.

„Zaráží mne, že si z takového porušení zákona nic nedělají. Dokonce nám sdělili, že jim jejich firmy pokuty proplácejí. Každopádně vyzýváme občany města, aby v případě, že budou podomními prodejci kontaktování, žádné nové smluvní závazky nepodepisovali a ihned kontaktovali strážníky městské policie,“ vyzval ředitel městské policie.

V Rožnově pod Radhoštěm je podomní prodej zakázán od roku 2013, ve Valašském Meziříčí jej zamezili ve stejném roce a v Zubří loni. Nejdéle platí zákaz ve Vsetíně, a to od roku 2012. Ale i tam se s tímto nešvarem čas od času setkávají.

„Nejčastěji zákaz porušují společnosti dodávající energie, jejichž obchodní zástupci se vydávají za pracovníky jiných společností, než ve skutečnosti jsou, či dokonce za zaměstnance státních úřadů. Často klamou zákazníky o povaze smlouvy, která jim je předkládána, či si vymýšlejí různé další záminky, tak, aby se dostali k údajům svých potenciálních obětí, jež poté zneužijí k podvodnému uzavření smlouvy,“ přiblížila mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová.

Také ve Valašském Meziříčí jsou hlášení o podomním prodeji frekventovaná. „Okamžitě k nim vyjíždíme. Ne vždy se nám však podaří přijet včas,” podotkl ředitel městské policie Ivan Kadora.

Pochůzkový prodej je prodej na veřejně přístupných místech mimo provozovnu určenou k tomu účelu. Rozumí se jím prodej zboží či poskytování služeb bez předchozí objednávky mimo veřejně přístupná místa, zejména v domech, bytech a dalších obytných prostorech.

1 komentář

  1. Problém není u tzv. výlupků, ale opět u zkorumpované ČR, která tuto činnost umožňuje centrální instituci- např. energetické společnosti konkrétního jména, která obchodní zástupce sdružuje a prostřednictvím nich realizuje prodej a zisk. Pokud je obchodní zástupce přistižen policií, legitimuje se mu průkazem, kde je uvedena společnost jíž zastupuje, pokud však obchodní zástupce sdělí, že je na daném místě sám za sebe, ne za společnost, kde je jasně uvedeno jeho jméno a její název (je to 100% případů), pak se bere situace stejně, jako by daná osoba prodávala např. prášek na praní, ale obecně je to u strážníků vnímáno pozitivněji, pokud prodává energetiku (věrohodněji) a dostane většinou nižší pokutu, kterou mu proplatí vždy společnost, kterou zastupuje. Pokud by obchodní zástupce řekl policii ano, poslala mě na místo určení firma, což je téměř 100% případů, pak by se řízení vedlo s firmou a pokutou ve výši sta tisíc. Mě tedy zaráží, jak je tato věc legislativně ukotvena v této zkorumpované zemi, což by mělo zajímat také ředitele policie a ne fakt, že obchodní zástupci si z dané věci nic nedělají, vždyť stát jejich společnostem tuto činnost a daný postup umožňuje.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here