Beskydy mám hrozně rád, prozradil poutník

Ladislav Zibura před projekcí podepisoval svou knihu 40 dní pěšky do Jeruzaléma. Foto: Alexandra Buršíková

První české cestovatelské stand-up comedy přivezl ve čtvrtek 11. února do rožnovského kina Panorama Ladislav Zibura. Na projekci 40 dní pěšky do Jeruzaléma, kterou uspořádal T klub – kulturní agentura, na sebe tento neobvyklý poutník prozradil mnohé. Že na všechny své cesty vyráží bez mapy a s minimem znalostí o konkrétní zemi. Že se nebojí být zcela odkázán na pomoc místních. Že místo navigace využívá slunce, nebo že přespává na netradičních místech, například v trubkách pro plynovod či v hamace na zadní straně billboardu. Navíc během svých poutí téměř nikdy nevěděl, kde se nachází a památky, které si ostatní cestovatelé za žádnou cenu nechtějí nechat ujít, on většinou míjel.

Ladislav Zibura je prostě fenomén. A našlo by se jen málo lidí, kteří dosud neslyšeli jeho jméno. Putoval pěšky do Jeruzaléma, Santiaga de Compostela, do Říma, na kole pak k Severnímu moři a zpět. Do Rožnova pod Radhoštěm však přijel poprvé. „Jednou už jsem tu málem dojel, koupil jsem si sem totiž omylem lístek, když jsem mířil na dovolenou do Frenštátu pod Radhoštěm. Svůj omyl jsem však zjistil včas, takže dnes jsem měl možnost si Rožnov projít poprvé. A moc se mi tady líbí. Hlavně ten výhled na kopečky. Beskydy mám moc rád,“ přiznal třiadvacetiletý poutník.

Přestože má horskou turistiku v oblibě, nemá na ni v poslední době čas. Už půl roku objíždí Česko se svou projekcí a dva měsíce má ještě před sebou. „Někdy bych se rád zúčastnil Beskydské sedmičky, ale nevím, jestli ji ujdu. Jednou jsem totiž během dvanácti hodin vyšel desetkrát na horu Kleť, kterou máme v Jižních Čechách, a bolely mě strašně nohy. Tak uvidíme,“ usmál se Ladislav Zibura.

V dubnu plánuje pouť napříč Afrikou, půjde z Port Elizabeth k Viktoriiným vodopádům, což je trasa dlouhá dva a půl tisíce kilometrů. „Vydám se po stopách expedice Emila Holuba, denně plánuji ujít pětadvacet kilometrů. Kdysi jsem chodil více, teď se ale chci taky kochat. Navíc bych rád přímo v Africe napsal knihu, a nevrátím se, dokud ji nedokončím,“ prozradil poutník.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here