Supervíkend: Folkrockování, Starodávný jarmark i Frgálový sraz

Jednou z akcí nadcházejícího víkendu je Starodávný jarmark, který se koná ve skanzenu. Ilustrační foto: Jan Kolář

Starodávný jarmark, Valašské folkrockování, Rožnovský frgálový sraz. To jsou akce, které se konají o nadcházejícím víkendu. Lidé se navíc mohou do města pod Radhoštěm vypravit historickým vlakem a prohlédnout si třeba sochy z písku nebo si odskočit na folklorní festival na malebný kopec Soláň.

Rožnov bavící přichází na řadu jako čtvrtý supervíkend, a to po Rožnovu lázeňském, Rožnovu svatojánském a Rožnovu slavícím. A přináší zábavu pro všechny. Už ve čtvrtek se začnou do kempu sjíždět na Rožnovský frgálový sraz majitelé karavanů a obytných automobilů ze všech koutů Česka i Slovenska.Každý region má své charakteristické speciality. K valašským specialitám patří neodmyslitelně proslulé velké koláče nazývané frgály, které budou moct návštěvníci kempu ochutnat. Sraz pořádám v termínu jedné z významných akcí konaných ve Valašském muzeu v přírodě, Starodávného jarmarku,“ pozval na akci Vašek Hronek z Camping Clubu Rožnov.

Na Starodávný jarmark, který se koná v sobotu a v neděli, zavítají kejklíři a žongléři ze skupiny Agripa a skupina historického šermu Svobodní sedláci. Pozvání přijal i vodník Rambousek s loďkou, jenž bude převážet děti po rybníčku. „Pro návštěvníky jsme připravili bohatý kulturní program, ve kterém se mohou těšit na vystoupení skupin  AG Flek, Nadoraz, Ptačoroko a Navalentym. Historickou hudbu nám představí skupiny Camerata a Calata. K dobré náladě budou vyhrávat cimbálové muziky Radegast, Bača a chybět nebude ani divadlo pro děti,“ přiblížil ředitel muzea Jindřich Ondruš. Připravena bude nejen pestrá nabídka občerstvení a jarmarečního zboží, ale také broušení nožů a nůžek, drátování hrnců a pouliční prodej párků. Na děti čeká historický a řetízkový kolotoč, střelba z kuše, soutěže, tvůrčí dílny či siloměr.  V zahradě fojtství vznikne cukrárna a kafírna s historickou pražírnou kávy.

Osmadvacátý ročník hudebního festivalu Valašské folkrockování, který se koná v sobotu v amfiteátru Na Stráni nabídne Folk team, Szidi Tobias s kapelou, 4TET s Jiřím Kornem a Top Dream Company. „Podařilo se nám zajistit velké hvězdy, a proto se domnívám, že si diváci jako pověstné bonbonky na letošním festivalu vychutnají všechny kapely, které přislíbily účast. Chtěla bych upozornit, že začínáme v amfiteátru Na Stráni o hodinu dříve, tedy v pět odpoledne,“ řekla ředitelka pořádajícího T klubu – kulturní agentury. Při sestavování programu dramaturgové tradičně myslí na to, že připravují festival pro celou rodinu i milovníky různých hudebních stylů. Nabízí však muzikanty nejen komerčně úspěšné, ale také ty neznámé, kteří ale mají potenciál a dělají kvalitní hudbu. „Ráda bych v této souvislosti vyzdvihla Szidi Tobias, slovenskou herečku a zpěvačku, která je kritiky označována za jeden z nejvýraznějších hlasů na federální scéně. Myslím si, že diváky nadchne,“ vylíčila Lenka Vičarová.

Pokud se někdo bude chtít vydat na menší výlet po malebných okolních kotárech, nabízí se ideální možnost navštívit 10. mezinárodní folklorní festival Léto na Soláni, jehož jubilejní ročník se uskuteční v sobotu. Nabitý program startuje v deset hodin dopoledne a přinese spoustu folklorních pořadů i doprovodných aktivit včetně atraktivního Haferového mlsání.

Mozaiku pestrého víkendu doplní další akce, které probíhají průběžně po celé léto. Tou první je výstava soch z písku, která se odehrává na ulici Palackého jen dvě stě metrů od pokladen Valašského muzea směrem na náměstí. „Zajímavým bonusem celého víkendu pak jistě bude historický vlak, který bude brázdit koleje po celý den mezi Rožnovem a Valašským Meziříčím,“ doplnil destinační manažer Marek Havran. Vlaky odjíždějí z Meziříčí do Rožnova v 9.10 a 13.10 hodin, z Rožnova do Meziříčí se jede v 11.00 a 15.00 hodin.

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here