Do ulic města se vydali čtenáři s makovým štrúdlem

Čtením otevírám mysl realitě. Zázraky jsou všude, kam se podíváš, stačí otevřít knížku. Taková a podobná hesla nesli ulicemi města na transparentech čtenáři knihovny. Foto: Alexandra Buršíková

Štrúdl, neboli závin, je druh moučníku. A čtenář je člověk, který má rád knihy. Když se pak tato dvě slova spojí, máme tady happening, který se snaží upozornit na to, že knihovna není jen statická instituce, ale že organizuje mnoho nejrůznějších aktivit. Čtenářský štrúdl, který Rožnovem prošel ve středu 8. března, je to také recesistickou akcí, jíž se pravidelně účastní desítky dětských i dospělých milovníků knížek. Zároveň upozorňuje na měsíc čtenářů a připomíná literáta Čeňka Kramoliše.

„Akce má za cíl propagovat knihovnu jako instituci úzce spojenou se čtením. Upozorňujeme také na aktivity, které pořádáme mimo budovu, například na letní procházky městem, nebo podzimní lampionový průvod s názvem Putování s broučky,“ přiblížil ředitel knihovny Pavel Zajíc.

Letošní ročník podle něj akcentuje plány na rozšíření prostor.

„Máme vítěze architektonické soutěže na přístavbu, takže vize, za kterou už řadu let bojujeme, by mohla být v dohledné době naplněna,“ řekl Pavel Zajíc.

Knihovna má 2 889 registrovaných uživatelů, z toho 846 dětí do patnácti let. Za rok tuto instituci navštíví 69 897 lidí. Ti si mohou ve volném výběru vypůjčit 42 305 knih, kterých loni přibylo o 3 019.

Cestou od knihovny k soše Čtenáře od akademického sochaře Igora Kitzbergera se štrúdl zastavil u radnice na Masarykově náměstí.

„Přečetli jsme zde vinč složený ze sedmi set padesáti písmen. Přejeme městu, aby bylo čilé a zdravé. Aby takové ale mohlo být, potřebuje zdravou a fungující knihovnu,“ vylíčila knihovnice Alena Srovnalová.

Podle starosty Radima Holiše by měla být projektová dokumentace na přístavbu hotová příští rok na přelomu května a června.

„Poté bude následovat výběr zhotovitele a pokud vše půjde dobře, mohlo by se začít stavět v srpnu či září,“ řekl starosta

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here