tvb24.cz
 • V Rožnově p. R. připravili další ročník Parního léta. Více info na www.roznov.cz
 • Příznivci skútrů přijedou do Rožnova p. R. Od 1. do 4. 6. je pro ně i veřejnost připravený bohatý program.
 • Rožnovský strategický výbor doporučuje koupi budovy bývalého internátu. Vzniknout tady mají byty.
 • Frenštát hledá provozovatele občerstvení v místním kině. Provoz bude možný i mimo promítací hodiny.
 • Plánovaná odstávka vody ve Frenštátě p. R. proběhne 30. května na ulicích Horní a Nádražní.
 • V Zubří mohou lidé znovu navrhovat investice v rámci participativního rozpočtu “Nápady pro Zubří.”
 • KAM VYRAZIT: Benefiční koncert sboru Rosénka, 27. 5. 2023 ve 14.30, kostel Všech svatých Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Frenohraní, festival, 27. 5. 2023 od 14.00, volejbalové hřiště u Sokolovny Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Opice skořice,loutkového představení, 27. 5. 2023 v 10.00, Společenský dům Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Etc…, koncert bigbítové legendy, 2. 6. 2023 v 19.00, nádvoří Brillovky Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Čokoládová trepka 2023, sportovní den, 10. 6. 2023 od 13.00, Polyfunkční centrum Zubří
Nezařazené

Týdny pro duševní zdraví nabídnou autory se zkušeností s psychickým onemocněním

Vernisáž obrazů Ivy Pavluskové a Jiřího Hajdy, která se uskuteční ve čtvrtek 7. září v pět hodin odpoledne v městské knihovně, zahájí Týdny pro duševní zdraví. Oba malíři mají zkušenost s psychickým onemocněním.

Dvaašedesátiletý Jiří Hajda se věnoval naivnímu umění. „Maloval jsem vždycky hrozně rád, dlouhý čas jsem ale v umění tápal. Nikdy jsem žádnou uměleckou školu nebo kurz nenavštěvoval, a věděl jsem, že zátiší, krajiny nebo portréty nejsou moje parketa. Když jsem ale před více než třiceti lety v časopise Květy poprvé uviděl obrázky herečky a výtvarnice Ivy Hüttnerové, zjistil jsem, kudy povede má výtvarná cesta,“ popsal Jiří Hajda, který je od roku 1984 členem Rožnovské výtvarné skupiny, s níž také vystavoval. Několik jeho obrazů zakoupilo Valašské muzeum v přírodě.

Iva Pavlusková ztvárňuje ve svých olejomalbách a kresbách zejména přírodu. „Vždycky jsem si říkala, že budu jednou malovat, až budu mít čas, třeba v důchodu. Díky Iskérce jsem se však minulý rok zastavila a řekla si: Ne, začnu malovat teď. A tak jsem si pořídila barvy, a stojan, absolvovala kurz malování, udělala si čas a začala. Všechna vystavená dílka tak vznikla v uplynulém roce a všechna jsem kreslila a malovala z velké lásky k lidem blízkým mému srdci,“ vylíčila Iva Pavlusková.

V září se lidé dočkají ještě autorského čtení a besedy s Michalem Vieweghem, která se uskuteční ve čtvrtek 14. září  od šesti hodin večer v kině Panorama. Spisovatel bude povídat také o své zkušenosti s depresí, která u něj vypukla poté, co se zotavoval po operaci prasklé aorty.

Týdny pro duševní zdraví pořádá Iskérka už pojedenácté. Důvod, proč se tato obecně prospěšná společnost do celorepublikové akce zapojuje, je zřejmý. Ve společnosti koluje o psychických onemocněních a lidech, kteří jimi trpí, spousta mýtů. „Vycházíme z myšlenky, že informovanost veřejnosti snižuje neopodstatněný strach, zbavuje polopravd a předsudků a usnadňuje klientům jejich zařazení do běžného života či zaměstnání. Informovaný člověk může pomoci snížit závažné negativní aspekty, kterými jsou společenská izolace, ztráta přátel, snížené sebevědomí a pošramocené sebepojetí,“ vysvětlila ředitelka Iskérky Alena Jbaili.

Všeobecný odmítavý postoj k duševně nemocným je podle ní ve společnosti hluboce zakořeněný a lze jej pozorovat ve stigmatizovaném jazyce, jenž je často používán k označování psychicky nemocných lidí. Týdny pro duševní zdraví se snaží mýty bořit. „Například názor, že psychickou poruchou trpí jen několik málo jedinců. Podle Světové zdravotnické organizace má totiž osobní zkušenost s duševním onemocněním jeden ze čtyř, přičemž se to týká lidí všech věkových, vzdělanostních a příjmových skupin i různých kultur,“ upozornila Alena Jbaili.

V říjnu se v rámci Týdnů pro duševní zdraví uskuteční tři besedy. V úterý 10. října bude od pěti hodin odpoledne v městské knihovně přednášet lékař a psycholog Miroslav Orel o strachu, obavách a úzkostech. Ve čtvrtek 19. října od pěti hodin odpoledne bude psychoterapeut Michal Mlynář diskutovat o umění přijímat a umění odmítat. Čím více možností totiž podle něj lidé mají, tím méně jsou spokojeni, a tím hůře se dokáží rozhodovat.  A ve středu 25. října od pěti hodin odpoledne bude Markéta Dohnalová, autorka knih Homo psychoticus aneb člověk psyhotický a Homo psychoticus II aneb můj návrat ke studiu, předčítat a besedovat o vlastní zkušenosti se schizofrenií.

„Letos vydáme k Týdnům pro duševní zdraví ucelenou publikaci, v níž čtenáři najdou materiály o tématu destigmatizace psychických onemocnění, informace o Iskérce a doplňující zajímavosti o programu a účinkujících,“ doplnila Alena Jbaili.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button