DOKUMENT: Poslední vlak
Před pětatřiceti lety, 26. února 1990, vyjel z Frenštátu pod Radhoštěm směrem na východ první vlak s okupační technikou sovětských vojsk.
Frenštát pod Radhoštěm bylo první město v tehdejším Československu i v celé východní Evropě, kde se po pádu komunismu podařilo odsun Sovětů vyjednat. Nemalou zásluhu na tom měli místní patrioti Dalibor Norský, Miloslav Malíček, Karel Míček a další.
Sověti Československo okupovali od srpna roku 1968, kdy do republiky vstoupily invazní vojska Varšavské smlouvy. Cílem bylo potlačení Pražského jara, tedy liberálních reforem.
Tehdejší vedení Komunistické strany v čele s tajemníkem UV KSČ Alexandrem Dubčekem totiž začalo prosazovat tzv. „Socialismus s lidskou tváří.“ Šlo o ekonomické uvolnění ve prospěch spotřebního průmyslu, ale především svobodu tisku. To bylo pro politbyro Sovětského svazu nepřijatelné, a proto bylo rozhodnuto o vojenské intervenci. Okupace pak trvala dlouhých 22 let.
Unikátní dokument Milana Bayera pokrývá období vyjednávání o odsunu, odjezd vojsk s veškerou technikou, ale i zkázu, kterou po sobě Sověti zanechali.