Galerie Crears představí Zdenu Höhmovou a Jaroslava Koléška

Výtvarné zaměření Zdeny Höhmové se označuje jako imaginativní malba. Tvorba Jaroslava Koléška je orientována na objekt a sochu. Ve svém díle reaguje na realitu okolního světa.

Malířka Zdena Höhmová patří ke střední generaci, která vstupovala do českého umění v 80. letech. Foto: archiv Sdružení Q

Zdena Höhmová a Jaroslav Koléšek. Dvě jména, dva umělci. Galerie Crears představí jejich díla od 30. března do 14. května.

Malířka Zdena Höhmová je výraznou osobností české výtvarné scény. Dokumentuje to množství autorských výstav, které byly realizovány u nás i v zahraničí, zastoupením ve sbírkách institucí i soukromých, její činnost pedagogická i působení v uměleckých seskupeních, jako například ve Sdružení Q. Byla oceněna Cenou Města Brna za rok 2012 za osobitý umělecký projev. Výtvarné zaměření Zdeny Höhmové se označuje jako imaginativní malba.

„Její význam se pro mě v čase nemění. Pořád je to představivost, obrazotvornost, fantazie. Jen v průběhu života se mění zdroj motivace a inspirace. Pokud neděláte jen rutinu a u malování přemýšlíte, tak je na něm úžasná a dobrodružná ta nekonečná možnost hledání a změny. Přináší to sice neustálý neklid a jsou s tím spojené chvíle vyčerpání a nespokojenosti, ale přijdou i momenty opravdového pocitu štěstí,“ vylíčila malířka.

Tvorba Jaroslava Koléška je orientována na objekt a sochu. Ve svém díle reaguje na realitu okolního světa. Zejména jej ovlivňuje průmyslové prostředí a z části také přírodní nebo duchovní vnímání.
„Industriální prostředí je pro mě základním vodítkem k vytváření pseudofosilií strojů, jejich součástí a fragmentů. Jsou představeny tak, jako by byly nalezeny v budoucnosti coby pozůstatky lidské činnosti, která dávno ztratila svůj význam. Diváka stavím do pozice archeologa znovuobjevujícího smysl věcí a důvěrně známých tvarů, ovšem už bez kontextu jejich původního použití,“ přiblížil Jaroslav Koléšek.

Vernisáž se koná 30. března v pět hodin odpoledne. „Výstavu i autory uvede malíř Boris Jirků, na zahájení výstavy zahraje trio Ensemble Marijan. Vstup je zdarma,“ pozvala galeristka Ingrid Kitzbergerová.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here