Jarmark neziskových organizací představil možnosti, kde hledat pomoc i komu přispět

Tři desítky zástupců poskytovatelů sociálních služeb z Rožnovska se v úterý 4. října setkaly se zástupci obcí mikroregionu. Představeny byly jednotlivé služby i plány na další období.

[fvplayer src=”https://youtu.be/hFiYw8qSUOQ”]

Seznámit se s nabídkou neziskových organizací a poskytovatelů služeb v sociální oblasti, diskutovat o bezdomovectví nebo si vyzkoušet na vlastní kůži podzimní nocování pod širým nebem. To vše si mohou vyzkoušet návštěvníci Dnů sociálních služeb, které se v Rožnově pod Radhoštěm konají od 3. do 11. října.

Součástí několikadenního programu byl i druhý ročník Jarmarku neziskových organizací, který ve středu 5. října zkomplikovalo počasí. Program musel být přesunut z Masarykova náměstí do Společenského domu.

Stejně jako loni se návštěvníkům po celý den prezentovaly organizace pomáhající v sociální oblasti.

„Posláním jarmarku je zviditelnit sociální služby, které na našem území působí. Takže je to o tom, že lidé mohli přijít a seznámit se s poskytovateli. No a v případě, že mají nebo budou v budoucnu mít nějaký problém, už nemuseli tápat, na koho se obrátit. Zároveň to také byla šance pro donátory, aby se podívali, jaké organizace tady působí, komu pomáhají a aby si mohli vybrat, koho podpoří,“ přiblížil místostarosta Jan Kučera.

Na Rožnovsku podle něj ještě pořád řada služeb chybí. „Můžeme říct, že pečovatelská služba pro seniory nebo osoby, které potřebují péči v domácím prostředí, má nedostatečné kapacity. Víme také, že nám chybí nízkoprahové zařízení pro děti, které nemají přes den kam jít a jež by se potřebovaly s někým poradit ohledně problémů v rodině, s přáteli, se začínající závislostí a podobně. Dobudováváme noclehárnu a denní centrum pro osoby bez přístřeší, ale těch služeb, které schází je samozřejmě víc. Vždycky je to o prioritách a finančních prostředcích, které na to máme,“ řekl Jan Kučera.

Dospělí i dětští návštěvníci se pomocí pohádkového příběhu dozvěděli o tom, v čem spočívá práce mobilního hospice Strom Života. Foto: Alexandra Buršíková
Dospělí i dětští návštěvníci se pomocí pohádkového příběhu dozvěděli o tom, v čem spočívá práce mobilního hospice Strom Života. Foto: Alexandra Buršíková

Na jarmarku se prezentovala například Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých. Lidé si mohli u jejího stánku vyzkoušet chůzi s klapkami na očích a s vodícím psem, nebo si prohlédnout různé pomůcky pro osoby s poškozeným zrakem.

„Chůze se psem, nebo bez něj, to je velký rozdíl. A to hlavně v tom, že když jde nevidomý bez něj, musí si všechny překážky nahmatat holí a sám zjistit, jak je překonat. Pes je průvodce, všem překážkám se automaticky vyhne, což je pro nevidomého jednodušší a rychlejší. Člověk se nemusí na trasu tolik soustředit, může přemýšlet o běžných věcech,“ vysvětlila Barbora Heinz s tím, že výcvik vodícího psa trvá šest měsíců až rok v závislosti na jeho povaze.

Svou činnost představil i mobilní hospic, jenž pomáhá terénní službou nevyléčitelně nemocným, kteří chtějí zůstat na konci života v domácím prostředí. Hospic se stará i o pozůstalé děti. V sídle společnosti v Novém Jičíně zřídili tamní pracovníci hernu, která nese název Dětský klub Stromeček. Docházejí do ní děti, kterým zemřel jeden nebo oba rodiče. Klub tohoto typu je zřejmě ojedinělý v České republice.

„Na jarmarku jsme se snažili představit naši osvětovou činnost pomocí divadélka, které se jmenuje Strašidýlka z podzemí. Děti se tak pomocí pohádkového příběhu dozvěděly o tom, co to vlastně mobilní hospic je v čem spočívá jeho péče,“ přiblížila Markéta Blinková ze Stromu života.

Druhý ročník Jarmarku neziskovek organizace uvítaly.

„Je dobře, že se poskytovatelé mají možnost prezentovat a že se vzájemně o sobě více dozví. Hlavně je to přínosné pro veřejnost, odnesou si informace, kde najdou v případě potřeby pomoc,“ řekla Zlatuše Lušovská z valašskomeziříčské Charity.

„Pro mě to bylo hodně podnětné. O organizacích, které na Rožnovsku působí jsem věděla, ale o tom, jakou mají náplň služeb, jsem se více dozvěděla až dnes. Škoda jen, že se na návštěvnosti podepsalo smutné počasí,“ posteskla si Alena Hellerová z Diakonie.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here