Libušín se vrací na Pustevny. Po třech letech
Nejdůležitější etapa obnovy vyhořelé chaty Libušín odstartovala. Po navezení trámů na Pustevny začali dělníci s jejím roubením. Zahájení a slavnostního zasazení jednoho z trámů se ujal ministr kultury Daniel Herman a ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.
„Dostali jsme se do fáze, která je nejdůležitější, protože od této chvíle bude stavba viditelně růst. Navíc kouzlo Libušína jakožto roubené stavby spočívá právě ve zpracování dřeva,“ řekl ve svém úvodním projevu Ondruš.
Dřevo určené pro opětovné postavení Libušína bylo vytěženo v zimě. Následně se chystala konstrukce objektu v hale v Bystřičce. Použity budou stovky nových trámů, asi dvacet procent objektu budou tvořit trámy původního Libušína, které se podařilo zachránit a jež zůstaly použitelné.
Dřevo zpracovávali tesaři tradičními způsoby. „Dokonce jsme stromy káceli v superúplňku, tedy v období pro kvalitu dřeva nejvhodnějším,“ vysvětlil Jindřich Ondruš.
O stromy, které věnovaly na stavbu Lesy České republiky, pečovaly více než století ve státních lesích u Rožnova pod Radhoštěm generace lesníků. „Věřím, že bude návštěvníky Pusteven těšit na novém Libušíně podstatně déle,“ poznamenal obchodní ředitel podniku Radovan Srba.
Těžbu, přibližování a odvoz dříví zajišťovaly formou daru Vojenské Lesy a statky České repuliky.
Roubení začalo v nejstarší části objektu zvané Parmova krčma. Obvodová konstrukce by měla být hotová na konci letních prázdnin. Následně bude odstraněna kovová konstrukce, která celý Libušín po vyhoření chránila před nepřízní počasí. „Poté se usadí stropní trámy, pak se na to nasadí konstrukce krovu, ten bude zakryt a na stropní konstrukci se dá provizorní zatížení,“ řekl hlavní stavbyvedoucí Jaroslav Blažek. Trámy budou poté až do jara sesychat a dosedávat. Následovat bude stavba věže Libušína a dokončení střechy.
„Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na obnově této Národní kulturní památky. Je to obrovská obnova od základu, je to neštěstí, které ukázala vlnu solidarity, je to obrovský signál o tom, že naše památky jsou rodinným stříbrem,“ řekl Daniel Herman.
Libušín, který byl postaven podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a patřil přes sto let k symbolům beskydských Pusteven, by měl být hotov v roce 2019. Stát bude přes 80 milionů korun a hrazena bude z finančních prostředků Ministerstva kultury ČR, darů Zlínského a Moravskoslezského kraje a pojišťovnou Kooperativa.