Mým vzorem je máma, krev dala více než dvěstěkrát

Ocenění si z rukou místostarosty převzal i nositel Zlatého kříže ČČK 1. třídy, které se uděluje za 160 odběrů. Foto: Alexandra Buršíková

Krev je vzácná a ničím nenahraditelná tekutina, která zachraňuje zdraví a životy těžce nemocných. Každý z nás se může dostat do situace, kdy ji bude potřebovat. Transfuze ani léky vyráběné z krve přitom nejsou samozřejmostí. Neobejdou se bez obětavosti dárců.

Pracovníci rožnovské radnice jich v pondělí 12. června ocenili pětačtyřicet. Nejvíc litrů rozdal Patrik Dobiáš, nositel Zlatého kříže ČČK 1. třídy, který se uděluje za 160 odběrů.

„Mám za sebou sto osmdesát čtyři odběrů. Na první jsem šel před třinácti lety. K myšlence pomáhat druhým mě přivedla matka, která je vystudovaná zdravotní sestra, a i když ve zdravotnictví nakonec nikdy nepracovala, pomáhala lidem alespoň takto. Má už za sebou dvě stě dvacet odběrů,“ přiblížil Patrik Dobiáš.

Podle Českého červeného kříže dostane každý člověk za svůj život v průměru čtyřikrát transfúzi a dvanáctkrát preparát vyrobený z krve.

„Chtěl bych těm, kteří váhají, vzkázat, ať se nebojí a k odběru jdou. Je to bezbolestné. Navíc příjemným bonusem je to, že je dárce zdravotně sledován, takže je to ta nejlepší možná prevence,“ prozradil nositel Zlatého kříže ČČK 1. třídy.

Jednou z osmnácti žen, které si přišly pro ocenění, byla Alena Trčková, která darovala krev dvanáctkrát.

„Poprvé to bylo v osmnácti letech, jsem akčnější typ, tak jsem se zaregistrovala rovnou také mezi dárce kostní dřeně. Každému ve svém okolí říkám, ať chodí na odběry, že pokud se bojí, odvezu je na stanici a celou dobu budu držet za ruku,“ usmála se mladá žena.

Ocenění předával místostarosta Jan Kučera.

„Poprvé, když jsem se před vás postavil, tak jsem říkal, že vám děkuji, že mě donutíte jít na první odběr v životě. Loni jsem vás informoval, že už jsem se mezi vás zařadil, a dnes vám můžu slíbit, že ačkoli jsem se ještě nedopracoval k deseti odběrům, tak na tom pracuji a věřím, že v nejbližších měsících až letech se na tu hranici dostanu,“ řekl směrem k oceňovaným místostarosta Jan Kučera.

V České republice je potřeba ročně téměř půl milionu odběrů krve a jejích složek. Registrováno je téměř 350 tisíc dárců, což je však stále méně než doporučení Světové zdravotnické organizace, dle nějž mají dárci krve tvořit pět procent populace.

 

 

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here