Na olympiádu dětí a mládeže přijedou žáci z Povážské Bystrice a nově i Śremu a Körmendu
Projekt rožnovských olympiád je součástí dlouhodobého záměru města na podporu volnočasových sportovních zájmových aktivit, které by měly přispívat ke zdravému životnímu stylu a působit preventivně proti negativním jevům. Letos přijedou i žáci z Povážské Bystrice, Śremu a Körmendu
Každý druhý rok se v Rožnově pod Radhoštěm koná olympiáda dětí a mládeže. V individuálních a kolektivních sportech poměří v červnu síly přes tisíc žáků nejen z místních škol, ale také ze slovenské Povážské Bystrice, polského Śremu a maďarského Körmendu. Soutěžit se bude například v lehké atletice, plavání, malé kopané, vybíjené, malé házené, basketbalu a dalších disciplínách. Součástí olympiády je i bohatý doprovodný zábavný a společenský program.
„Nabídli jsme letos možnost účasti našim partnerským městům, která projevila zájem. Tradičně se účastnila Povážská Bystrica, nově se ale můžeme těšit i na děti z polského šremu a maďarského Körmendu. Máme radost, protože akce přinese nejen mezinárodní porovnání sportovních výkonů, ale také jazykovou výměnu a seznámení se s odlišnými národnostmi. Bude nás to stát o něco více peněz, protože ve zvyku s partnerskými městy je to, že přijíždějící si hradí dopravu, a hostitel hradí náklady na místě, ale výsledek bude stát za to,“ zhodnotil místostarosta Jan Kučera.
Projekt rožnovských olympiád dětí a mládeže je součástí dlouhodobého záměru města na podporu volnočasových sportovních zájmových aktivit, které by měly přispívat ke zdravému životnímu stylu a působit preventivně proti negativním jevům vyskytujícím se i u mladé generace jako jsou kouření, pití alkoholu, užívání drog, ale také třeba šikana.
Spolupráce mezi partnerskými městy Rožnova pod Radhoštěm je široká. Jen pro letošní rok čítá téměř padesát aktivit.
„Nejrozsáhlejší program spolupráce máme s Považskou Bystricí, letos pořádáme šestadvacet aktivit, do kterých se zapojí především děti a mládež. Ať už se jedná o společná vystoupení souborů rožnovské základní umělecké školy, folklorních souborů nebo o účast na mládežnických házenkářských turnajích na Slovensku i u nás v Rožnově,“ popsal starosta Radim Holiš, podle kterého nebudou chybět ani tradiční akce jako například Bezhraniční valašení nebo účast slovenských sportovců na Běhu rodným krajem Emila Zátopka.
Trojstranná smlouva je také podepsána s polským Śremem a německým Bergenem. „Do Německa chceme opět vyslat studenty gymnázia na jazykový kurz a do Polska se vydají mimo jiné děti na prázdninové tábory nebo sportovci na Dny Śremu. Podobné je to i s maďarským Körmendem, kam v příštím roce vyjede minimálně jeden folklorní soubor na tamní festival a chystáme také rozsáhlejší spolupráci v oblasti architektury a sochařských sympozií, která jsou v Körmendu pravidelně pořádána a u nás se dají propojit například s Ledovým královstvím nebo připravovanou venkovní galerií,“ doplnil Radim Holiš.