Nakladatel je cenzor, říká Honza Petružela

Honza Petružela beseduje v rožnovské knihovně. Foto Alexandra Buršíková

Divadelní vědec, šéfredaktor Divadelní revue a člen občanského sdružení nakladatelství Na Konári, Honza Petružela, byl ve čtvrtek 21. ledna hostem městské knihovny. S tamními čtenáři se podělil o svých vydavatelských zkušenostech.

„Existují tři revoluce knihy. První byla gutenbergaovská. Ta byla spojená s vynálezem knihtisku v polovině patnáctého století. Druhá, která se udála v osmnáctém století, nebyla tak zásadní a souvisela s rozvojem čtenářství. Tu, jež je podle mě nejpodstatnější, prožíváme od konce devadesátých let. Je to revoluce internetu. Lidé dnes mohou číst, co chtějí, ale také psát co chtějí. A to je zásadní zlom ve vnímání literatury, čtení a produkce textů. Protože tradiční role: autor, nakladatel, tiskař, sazeč, čtenář se rozostřují. Kdo píše blog, už nepotřebuje fáze procesu, které kultivují výsledek. A to je významná změna oproti minulosti,“ vysvětlil Honza Petružela.

Nakladatel je podle něj strukturální regulátor, což je cenzor, který v pozitivním smyslu slova určuje, co se ke čtenářům dostane a co nikoli. Poskytuje totiž nabídku. Je ale také zprostředkovatelem čtení a porodník textu.

„Nakladatelství divadelní literatury jsme založili z jednoduchého důvodu. Chtěli jsme číst knihy, které nebyly na trhu. A tak jsme zjistili, že pokud je nevydáme, nepřečteme si je. Samozřejmě jsme zároveň předpokládali, že lidí, jako my je víc, takže můžeme obohatit také je. Začali jsme se proto učit. Přečetli jsme si odbornou literaturu, sešli se s lidmi, kteří umí vydávat knihy, a pak jsme začali nabyté vědomosti zhodnocovat,“ přiblížil Honza Petružela, v jehož nakladatelství dosud vyšlo šest knih.

Výroba jedné podle něj trvá tři měsíce až dva roky. „Je to někdy běh na dlouhou trať. Ale nakladatelství mě neživí. Jsem externím zaměstnancem Divadelního ústavu, šéfredaktorem časopisu Divadelní revue a pracuji také jako externí redaktor a grafik v jiných nakladatelstvích. Vydavatelská činnost je vyloženě zájmovou činností. Když seženeme grant, uděláme knihu, když ho neseženeme, neuděláme nic,“ doplnil Honza Petružela.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here