Nechceme, aby Jižní Město bylo objízdnou trasou, stěžují si místní

Obyvatele Jižního Města trápí doprava, hluk z diskotéky, rušení nočního klidu zábavní pyrotechnikou a kouř z komínů rodinných domů. Vyplynulo to ze setkání místostarostky Kristýny Kosové, ředitele městské policie Aleše Pilaře, tajemníka úřadu Miroslava Martináka a členů osadního výboru s místními lidmi.

[fvplayer src=”https://youtu.be/movi5SQu3rg”]

Rožnovské Jižní město trápí dopravní problémy, vyplynulo to ze setkání radnice s veřejností (TV Beskyd)

Jednání se uskutečnilo v pondělí 8. února v restauraci Kosmos, kam zamířily desítky Rožnovanů. „Chtěla bych vás seznámit s tím, co vaši městskou část čeká, na čem na radnici pracujeme,“ řekla v úvodu jednání Kristýna Kosová. „První věc, kterou bych ráda zmínila, se týká protipovodňového opatření na Tyršově nábřeží. Plánovanou stavbu betonové zídky, která tam měla vyrůst, jsme zastavili hned po nástupu do funkcí. Čekali jsme totiž na výsledky rozsáhlé studie, která měla naplánovat opatření proti záplavám pro celý mikroregion. Z ní vyplynulo, že uvnitř města žádné radikální řešení nepotřebujeme. Takže uděláme jen menší úpravy, zřejmě v podobě podezídek pod ploty tamních rodinných domů, Lipové stromořadí tím ale nebude nijak zasaženo,“ vylíčila místostarostka.

Protože v současnosti obyvatele Jižního Města nejvíce trápí doprava související s rekonstrukcí silnice I/35, došla řeč také na ni. „Aktuálně řešíme křižovatku U Janíka, kde zanikl bypass směrem od Valašského Meziříčí do centra města, což se ukázalo jako velký problém. Vyžádali jsme si proto audit, který má zodpovědět, jestli je křižovatka v tomto stavu funkční, nebo ne. A pokud ne, jestli Ředitelství silnic a dálnic přehodnotí stavbu a spojovací větev vrátí. Je předčasné předjímat, musíme počkat do března, a pak se rozhodneme, jak budeme dále postupovat,“ vysvětlila Kristýna Kosová.

Dalším problémem, k němuž se radnice musela postavit čelem, bylo nepovolené kácení Ředitelství silnic a dálnic u paneláků stojících na silnici I/35. „Nechali jsme odborníkem posoudit ekologickou újmu, a na jejím základě budeme požadovat náhradní výsadbu. S ní ale počkáme do doby, kdy bude dokončena rekonstrukce, a my uvidíme, jestli nejsou pracemi poškozeny další stromy. Protože pokud ano, budeme muset přistoupit ke smýcení a náhradní výsadba tak bude rozsáhlejší,“ poznamenala místostarostka.

V Jižním Městě se mluvilo o tom, co lidi trápí. Foto: Alexandra Buršíková

Jižní město také trápí spousta dopravních problémů. Pracovníci radnice proto nechají zpracovat studii na komplexní řešení situace. „Potřebujeme vyřešit úsek u Bučiského mostu, který je úzký a bez chodníku. Je pravděpodobné, že Tyršovo nábřeží přestane být objízdnou trasou a zjednosměrní se. Podobné opatření bude potřeba udělat na Meziříčské ulici, té, které se říká jižní větev. Na ni by se měl zkomplikovat průjezd tak, aby i ona přestala být objízdnou trasou,“ řekla Kristýna Kosová.

Poslední informací byla kauza Kaufland. Řetězec podle místostarostky zatím nemá platné stavební povolní, protože proti němu byla vznesena odvolání.

Když dostali slovo lidé, stěžovali si na hluk opilců opouštějících diskotéku City klub. „Na ulici je kravál až do ranních hodin. Může to městská policie nějak vyřešit?“ ptali se místní.
„Přímo nad provozovnou je kamera, takže sledujeme, co se tam děje a reagujeme. Když někdo zavolá, okamžitě jedeme na místo. Systémově ale nemůžeme dělat nic, není v naší kompetenci podnik zavřít,“ vysvětlil Aleš Pilař.

Lidem dále vadí používání zábavné pyrotechniky. „Obdrželi jsme podněty, abychom rozšířili vyhlášku o rušení nočního klidu o zákaz používání ohňostrojů a zábavné pyrotechniky. Tu plánujeme připravit a prosadit na zastupitelstvu,“ odpověděla Kristýna Kosová.

Řešilo se také porušování předepsané rychlosti. „Na Tyršově nábřeží je zóna třicet, nikdo ji ale nedodržuje. Jezdí tam auto za autem a všichni šedesátkou,“ postěžovali si přítomní.
„Je to jedno ze čtyř nejčastěji měřených míst v Rožnově. Lidé si tudy zkracují cestu, aby nemuseli stát na křižovatce, spěchají a třicítku nedodržují. O problému víme, zároveň tam ale nemůžeme stát pořád,“ řekl ředitel městské policie s tím, že na tento problém by ale měla v blízké době najít odpověď studie řešení dopravní situace v Jižním Městě.

„Nevíme, jestli je to nějak řešitelné, ale vadí nám kouř z komínů některých domů. Netušíme, čím ti lidé topí, ale dýchat se to nedá,“ postěžovali si místní. „V letošním roce se změní legislativa, takže v budoucnu už bude možné dělat kontroly, čím se topí, přímo v domech. Ty budou v kompetenci odboru životního prostředí,“ odpověděla místostarostka.

Veřejné projednání, které začalo ve čtyři hodiny odpoledne, skončilo až ve večerních hodinách. Protože se ho kvůli nemoci nemohli zúčastnit starosta Radim Holiš s místostarostou Janem Kučerou, bude se ještě opakovat. Termín se lidé dozví s předstihem.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here