tvb24
 • Vláda ČR schválila investiční pobídku pro rožnovskou firmu On Semiconductor ve výši 546 milionů korun.
 • Rožnov vypsal nové výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce polikliniky.
 • 11. prosince od 15 hodin proběhne ve Frenštátě poslední letošní jednání zastupitelstva města.
 • Frenštát vyhlásil veřejnou zakázku na vybudování chodníku podél silnice I/58 v úseku Sibérie – U Bačů.
 • V úterý 12. prosince 2023 se ve 14 hodin letos naposledy sejdou rožnovští zastupitelé.
 • Město Frenštát p. R. koupilo nový traktor, který posílí kapacity Technických služeb v zimním období.
 • Frenštátská Charita hledá koledníky pro Tříkrálovou sbírku 2024.
 • Také v Zubří bude v tomto roce naposled zasedat zastupitelstvo města - čtvrtek 14. 12. 2023 od 14.00.
 • KAM VYRAZIT: Adventní setkávání, zábava, 4.-15. 12. 2023 od 10.00, Masarykovo náměstí Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Janek Ledecký, galakoncert, 10. 12. 2023 13.00, Dům kultury Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Chodníčky k minulosti - Jak se točí pohádka, 12. 12. 2023 v 17.00 Muzeum Zubří
 • KAM VYRAZIT: Česko zpívá koledy, 13. 12. 2023 od 17.00, náměstí Míru Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Česko zpívá koledy, 13. 12. 2023 od 18.00, Masarykovo náměstí Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Dárek Jam, charitativní koncert, 14. 12. 2023 od 18.00, Vrátnice Rožnov p. R.
Rožnov p. R. | zpravodajstvíRožnov pod Radhoštěm

Noclehárna pro bezdomovce? V Čechově ulici

Úkryt před mrazy najdou lidé bez střechy nad hlavou stejně jako loni v budově městské policie v Čechově ulici. Tentokrát pro ně ale nebudou připraveny jen židle. Podkroví se promění v noclehárnu, která nabídne možnost přespání až osmi bezdomovcům.

Podkroví budovy městské policie se promění v noclehárnu s kapacitou osmi míst a denní centrum, kde se budou moci uživatelé osprchovat, najíst a popřípadě využít sociálního poradenství a odborné pomoci při řešení tíživé situace.

Úkryt před mrazy najdou lidé bez střechy nad hlavou stejně jako loni v budově městské policie v Čechově ulici. Tentokrát pro ně ale nebudou připraveny jen židle. Podkroví se promění v noclehárnu, která nabídne možnost přespání až osmi bezdomovcům. V denním centru se pak budou moci klienti osprchovat, najíst a popřípadě využít sociálního poradenství a odborné pomoci při řešení tíživé situace. Zde nebude kapacita striktně stanovena, neboť podle zkušeností z okolních zařízení se nebudou lidé zdržovat dlouho.

Původně mělo město pro vybudování zařízení pro lidi bez přístřeší vytipovány jiné lokality. Noclehárna a denní centrum měly stát buď za obchodním domem Albert, nebo poblíž u Základní školy Videčská, případně v Letenské ulici poblíž polikliniky.  „Nenašli jsme ale u lidí pochopení. Současná varianta Rožnovanům nevadí, a přitom je finančně mnohem méně náročná,“ přiblížil vedoucí odboru rozvoje Ivo Marcin s tím, že město bude usilovat o dotaci. Předběžně jsou náklady na rekonstrukci podkroví v budově městské policie vyčísleny na půl milionu korun.

„Jsme ve fázi projektové přípravy. Budeme muset vybudovat sociální zázemí, zvětšit kuchyňku, udělat rozvody elektřiny, odpadu, vody a podkroví vybavit nábytkem,“ vysvětlil Ivo Marcin.

Žádost o dotaci chce město předložit do konce října. Podle statistik to s bezdomovci v Rožnově zatím nevypadá dobře. Za poslední tři roky přišlo v Rožnově pod Radhoštěm o život pět lidí bez střechy nad hlavou.

„Je vidět, že se situace poslední roky dramaticky zhoršovala, a museli jsme tedy začít jednat. Už jen proto, že se nám na Rožnovsku pohybuje sedmdesát bezdomovců. Zároveň musím upozornit, že jsme jediným regionem ve Zlínském kraji, který nemá problematiku osob bez přístřeší řešenou. Jedinou službou, jež tady je, je služba terénní, kterou provozuje Charita Valašské Meziříčí,“ upozornil místostarosta Jan Kučera.

Vytvořením služeb chce rožnovská radnice osobám bez přístřeší pomoci odejít z ulice, získat řád, snížit množství vypitého alkoholu, a tím eliminovat to, co je nejvíce nepříjemné pro obyvatele města.

„Naším cílem je, aby se osoby využívající službu co nejvíce přiblížily standardnímu režimu, ve kterém funguje většina společnosti. Chceme zamezit obtěžujícímu chování,“ vysvětlil Jan Kučera.

Jeho slova podpořil i Pavel Březovják z valašskomeziříčské charity.

„Naše zkušenost vypovídá o tom, že když mají lidé nějaký režim a neopíjejí se, což naše pravidla zakazují, pak to má na společnost příznivý dopad. Tito lidé přestávají budit veřejné pohoršení a k ostatním lidem se chovají slušně. Nezaznamenali jsme, že by si někdo stěžoval na to, že bezdomovci před naším zařízením tropí hluk, nebo nepřístojnosti, popřípadě se opíjejí,“ poznamenal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button