tvb24
 • Volby do Evropského parlamentu proběhnou ve dnech 7. a 8. června 2024.
 • V Rožnově p. R. odstartoval další ročník soutěže Kvetoucí město. Info na www.roznov.cz
 • Do rožnovského městského parku byly umístěny dvě nové zemní trampolíny.
 • Ve Frenštátě p. R. začala obnova nástřiků 39 přechodů pro chodce.
 • Rozhledna na Velkém Javorníku bude z důvodu pravidelné údržby do konce června uzavřena.
 • V Zubří je možné podávat návrhy v rámci participativního rozpočtu pro rok 2025.
 • KAM VYRAZIT: Bezruký Frantík, divadlo, 24. 5. 2024 v 18:00, Klub Zubří
 • KAM VYRAZIT: Fratelli Bilan - Kouzelné zvuky, koncert, 24. 5. 2024 v 19:00, Dům kultury Frenštát p. R.
 • KAM VYRAZIT: Včera bylo pozdě, Oměj, REK, koncert, 24. 5. 2024 ve 20:00, Vrátnice Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Šípková Růženka, loutkové divadlo, 25. 05. 2024 v 10:00, Městská knihovna Rožnov p. R.
 • KAM VYRAZIT: Jak na tablet a chytrý telefon, 28. 05. 2024 v 08:30, Městská knihovna Rožnov p. R.
Rožnov p. R. | zpravodajstvíRožnov pod Radhoštěm

Noclehárna pro bezdomovce? V Čechově ulici

Úkryt před mrazy najdou lidé bez střechy nad hlavou stejně jako loni v budově městské policie v Čechově ulici. Tentokrát pro ně ale nebudou připraveny jen židle. Podkroví se promění v noclehárnu, která nabídne možnost přespání až osmi bezdomovcům.

Podkroví budovy městské policie se promění v noclehárnu s kapacitou osmi míst a denní centrum, kde se budou moci uživatelé osprchovat, najíst a popřípadě využít sociálního poradenství a odborné pomoci při řešení tíživé situace.

Úkryt před mrazy najdou lidé bez střechy nad hlavou stejně jako loni v budově městské policie v Čechově ulici. Tentokrát pro ně ale nebudou připraveny jen židle. Podkroví se promění v noclehárnu, která nabídne možnost přespání až osmi bezdomovcům. V denním centru se pak budou moci klienti osprchovat, najíst a popřípadě využít sociálního poradenství a odborné pomoci při řešení tíživé situace. Zde nebude kapacita striktně stanovena, neboť podle zkušeností z okolních zařízení se nebudou lidé zdržovat dlouho.

Původně mělo město pro vybudování zařízení pro lidi bez přístřeší vytipovány jiné lokality. Noclehárna a denní centrum měly stát buď za obchodním domem Albert, nebo poblíž u Základní školy Videčská, případně v Letenské ulici poblíž polikliniky.  „Nenašli jsme ale u lidí pochopení. Současná varianta Rožnovanům nevadí, a přitom je finančně mnohem méně náročná,“ přiblížil vedoucí odboru rozvoje Ivo Marcin s tím, že město bude usilovat o dotaci. Předběžně jsou náklady na rekonstrukci podkroví v budově městské policie vyčísleny na půl milionu korun.

„Jsme ve fázi projektové přípravy. Budeme muset vybudovat sociální zázemí, zvětšit kuchyňku, udělat rozvody elektřiny, odpadu, vody a podkroví vybavit nábytkem,“ vysvětlil Ivo Marcin.

Žádost o dotaci chce město předložit do konce října. Podle statistik to s bezdomovci v Rožnově zatím nevypadá dobře. Za poslední tři roky přišlo v Rožnově pod Radhoštěm o život pět lidí bez střechy nad hlavou.

„Je vidět, že se situace poslední roky dramaticky zhoršovala, a museli jsme tedy začít jednat. Už jen proto, že se nám na Rožnovsku pohybuje sedmdesát bezdomovců. Zároveň musím upozornit, že jsme jediným regionem ve Zlínském kraji, který nemá problematiku osob bez přístřeší řešenou. Jedinou službou, jež tady je, je služba terénní, kterou provozuje Charita Valašské Meziříčí,“ upozornil místostarosta Jan Kučera.

Vytvořením služeb chce rožnovská radnice osobám bez přístřeší pomoci odejít z ulice, získat řád, snížit množství vypitého alkoholu, a tím eliminovat to, co je nejvíce nepříjemné pro obyvatele města.

„Naším cílem je, aby se osoby využívající službu co nejvíce přiblížily standardnímu režimu, ve kterém funguje většina společnosti. Chceme zamezit obtěžujícímu chování,“ vysvětlil Jan Kučera.

Jeho slova podpořil i Pavel Březovják z valašskomeziříčské charity.

„Naše zkušenost vypovídá o tom, že když mají lidé nějaký režim a neopíjejí se, což naše pravidla zakazují, pak to má na společnost příznivý dopad. Tito lidé přestávají budit veřejné pohoršení a k ostatním lidem se chovají slušně. Nezaznamenali jsme, že by si někdo stěžoval na to, že bezdomovci před naším zařízením tropí hluk, nebo nepřístojnosti, popřípadě se opíjejí,“ poznamenal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button