Přednáškový sál zaplnili senioři do posledního místa

Střední škola zemědělská a přírodovědná nabízí studium na univerzitě třetího věku. Vzdělávání probíhá klasicky formou přednášek.

Přednáškový sál se týden co týden zaplní čtyřiatřiceti studenty.

Dvaasedmdesátiletá Anna Skalková je studentkou prvního ročníku Univerzity třetího věku při Střední škole zemědělské a přírodovědné.

„Celý život se ráda dozvídám nové věci, tak jsem se přihlásila a využila toho, že je škola v místě. Jsem po operaci kolene, nikde dál bych se nedostala,“ vysvětlila důchodkyně. Do školy nastoupila, aby si podle svých slov trochu rozšířila obzory. „Zajímá mě příroda, bylinky a takové ty zdravé věci, takže tohle studium je pro mě jako dělané. Vyrostla jsem v zemědělské rodině, studovat jsem nemohla, takže touhu po vzdělání si uspokojuji až nyní,“ vylíčila seniorka.

Její spolužák, Stanislav Dobiáš, se začal vzdělávat, protože nedávno ovdověl. „Hledal jsem nějakou životní náplň a přišlo mi vhod, že zrovna otevřeli první ročník zdejší univerzity pro důchodce,“ popsal šestasedmdesátiletý muž.

O studenty neměla škola, která získa akreditaci u Mendelovy univerzity v Brně, nouzi. „Máme jich čtyřiatřicet, museli jsme odmítat. Ti, na které se nedostalo nyní, mají ale místo jisté v příštím roce,“ řekl kantor Petr Černošek, který si zájem vysvětluje tím, vzdělávání na univerzitě nabízí seniorům sociální kontakt nejen s vyučujícími, ale také se spolužáky.

Studium je dvouleté, akademický rok se skládá ze zimního a letního semestru, přičemž každý tvoří dvanáct přednášek v týdenních intervalech. Poplatek činí 660 korun za semestr. „Úspěšní absolventi obdrží Osvědčení“ o absolvování Univerzity třetího věku,“ doplnil Petr Černošek.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here