Při rekonstrukci křižovatky U Janíků udělali silničáři chybu

Křižovatka u Janíků

Tři a půl tisíce podpisů zatím čítá výzva, prostřednictvím které mohou Rožnované i návštěvníci města vyjádřit svůj nesouhlas se stávající podobou křižovatky U Janíků. To, jak v současnosti vypadá, se nelíbí vedení radnice, obyvatelům Rožnova ani projíždějícím řidičům.

Lidé petici najdou na webových stránkách města. Tam ji také mohou podepsat. Jejich protest má přesvědčit Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD), které má stavební práce na starosti, aby křižovatku upravilo. „Za největší problém vnímáme pravé odbočení směrem od Valašského Meziříčí do centra, které nebylo dobře navrženo. Problém tam mají zejména vozy nákladní dopravy,“ vysvětlil starosta Radim Holiš.

Doprava je v tomto směru kolizní, neboť zmizel odbočovací pruh, takzvaný bypass, na jehož místě má vzniknout parkoviště. „Bez jeho obnovení nebo bez výrazné změny tvaru křižovatky bude jejich průjezd kolizní,“ podotkl starosta.

Bypass prosazovalo už bývalé vedení radnice. „Investor nás ale seznámil s projektem až v době, kdy byl schválen a zaplacen. Samozřejmě, že když jsme nakreslenou křižovatku viděli, okamžitě jsme požadovali navrácení odbočovacího pruhu do projektu. Ředitelství silnic a dálnic ale náš požadavek odmítlo s tím, že je nadbytečný, neboť křižovatka je navržena jako naprosto funkční a dostačující. A změny už ani nejsou možné,“ vylíčil bývalý místostarosta Václav Mikušek.

Obruba v oblouku není provedena podle projektové dokumentace, a to v neprospěch odbočení.

Po upozornění vedení města na problém provedli silničáři před několika dny kontrolní měření úseku. „Zjistili jsme, že obruba v oblouku není provedena dle projektové dokumentace, a to v neprospěch odbočení,“ přiznala mluvčí ŘSD Nina Ledvinová s tím, že po ukončení zimní údržby provede zhotovitel opravu podle realizační dokumentace stavby. O jiných změnách ale investor zatím neuvažuje.

Ředitelství silnic a dálnic zadalo nezávislé technické posouzení projektu kritizované části křižovatky, jehož výsledek bude znám v únoru. Teprve na základě posudku bude investor dále jednat s vedením Rožnova.

„Podle mě by se rozhodně měl do křižovatky vrátit bypass. Bez něj totiž budou mít řidiči větších vozů i po rozšíření s odbočením problémy. Takže držím palce vedení města, aby boj dotáhlo do úspěšného konce,“ vzkázal řidič kamionu Josef Křenek.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here