Rožnov nakupuje byty

Nákup tří bytů pro sociální bydlení schválili na posledním jednání zastupitelé. Devadesát procent nákladů by mohla pokrýt dotace z integrovaného regionálního operačního programu.

Důvodem nákupu je příprava nového zákona o sociálním bydlení. Podle něj bude muset Rožnov pod Radhoštěm zajistit střechu nad hlavou až 1 150 lidem. Foto: Alexandra Buršíková

Koupi tří bytů do majetku města schválili na svém posledním zasedání rožnovští zastupitelé. Důvodem je příprava nového zákona o sociálním bydlení. Podle něj bude muset Rožnov pod Radhoštěm zajistit střechu nad hlavou až 1 150 lidem.

Sociální bydlení má být třístupňové. „První je krizové, což je o noclehárnách, azylových domech a podobně, ve druhé úrovni jsou zahrnuty byty pro osoby, které jsou sociálně slabé a ve čtvrté jsou byty dostupné, tedy ty s nájmy levnějšími než tržními,“ vysvětil místostarosta Jan Kučera.

Podle předběžných výpočtů by Rožnov měl disponovat 450 byty. Nyní je jich jen 326. Chybí jich tedy 114.

„Nemáme nyní dostatečnou reakceschopnost na poptávku. V současnosti máme v pořadníku osmadevadesát žádostí. Ročně uspokojíme patnáct až třiadvacet lidí. Průměrná délka čekání činí pět let,“ řekl Jan Kučera.

Protože ne všechna města a obce budou schopny po schválení zákona navýšit fondy bydlení tak, aby pokryly poptávku 6,8 procent žadatelů ze sociálně slabých skupin obyvatel, mohou na nákup využít dotační titul z integrovaného regionálního operačního programu, který uhradí devadesát procent nákladů. Žádost předložit do 27. prosince.

V bytech, které město plánuje koupit, budou bydlet rodiny a matky s více dětmi.

„Budeme je nabízet léty prověřeným nájemníkům, kteří řádně platí, jsou bezproblémoví a rádi by se posunuli z menších do větších bytů,“ upozornil místostarosta s tím, že město má zpracovanou koncepci bydlení z roku 2010. Schází mu ale konkrétní dokument, jak s byty pracovat a které cílové skupiny uspokojovat.

„Rádi bychom proto v následujících měsících koncepci bydlení včetně bytové politiky zpracovali. Ta nám také odpoví na to, jaký bytový fond bychom měli mít, jestli jsou nějaké byty navíc a jiné chybí a podobně,“ poukázal Jan Kučera.

Koupě tří bytů se ale části zastupitelům nelíbila.

„Vyzobávat byty a kupovat je v jednotlivých domech je problém. Nepřizpůsobiví budou obtěžovat ostatním rodinám život. To není koncepční řešení,“ řekl Jaromír Koryčanský.

Václav Mikušek zase upozornil, že z žadatelů o byt je hodně těch, kterým se byty nabídnou o oni je odmítnou. „Takže stav, kdy lidé byty skutečně potřebují, je o třetinu menší, než ukazují čísla,“ uvedl zastupitel.

Podle Martina Houšky je odhad potřeby bytů výpočtem z celostátního průměru chybou.  „Jinak tomu bude v Karviné a jinak v Rožnově. Zajímalo by mě, kolik sociálních bytů skutečně potřebujeme. Navíc se nedomnívám, že je šťastné, aby město kupovalo byty a dělalo z něho sociální,“ poznamenal.

Předsedkyně bytové komise Libuše Rousková upozornila, že z 98 žadatelů nejsou všichni skutečně potřební.  „To vidíme na každém jednání bytové komise, protože byty se odmítají.“

Podle Petra Jelínka je ale chybou spojovat sociální bydlení se sociálně problémovými lidmi.

„Město má mnoho nájemníků, kteří platí činže, uklízí, nedělají nepořádek, To přece tak není, že rodina, která ten byt dostane, ho bude automaticky vybydlovat a dělat problémy. Tohle je strašení lidí,“ upozornil zastupitel.

Město plánuje koupi třípokojového bytu v ulici 1. máje 1034 o výměře 56,05 m2  za 1,3 milionu korun, třípokojového bytu ve Valašské ulici 1688 o výměře 72,54 m2 za 1,4 milionu korun a dvoupokojového bytu o výměře 51,10 m2  v ulici 1. máje 1157 za 1,1 milionu korun.

Před hlasováním zpochybnil Alois Vychodil cenu. Poukázal na to, že znalecký posudek si nechali zpracovat prodávající u právní kanceláře v Prostějově.

„Než to schválíme, měli bychom si to nechat ověřit od místního znalce, který zná region. Jsem ochoten poskytnout na to městu finanční dar,“ řekl a navrhl stažení bodu z jednání a vypracování oponentních znaleckých posudků na své náklady.

„Aby se na žádosti, která musí být předložena sedmadvacátého prosince, mohlo pracovat, tak záměr nákupu schvalme. Ještě před podpisem smluv zadáme oponentní posudky. A pokud by z nich vzešla značně rozdílná cena, tak bychom se tím zabývali a vše revokovali,“ navrhl starosta Radim Holiš.

S tím však Alois Vychodil nesouhlasil. Zastupitelé pak většinou hlasů nákup bytů schválili.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here