Rožnovský domov pro seniory má novou zahradu za devět milionů

V zahradě vznikly čtyři specifické zóny (pohybová, reminiscenční, relaxační a pocitová), které budou využívány pro již zavedené terapie, odpočinek, setkávání s blízkými a další akce seniorů.

[fvplayer src=”https://youtu.be/yFQsmGlmMBU”]

Jsou to necelé tři týdny, co u Domova pro seniory v Rožnově pod Radhoštěm utichl stavební ruch. Nyní se už dvě stě obyvatel zařízení těší z nové zahrady. Na to, aby ji však mohli klienti začít využívat, si musejí počkat až do jara.

V zahradě jsou čtyři nové zóny. V té reminiscenční se nachází dřevěný altán a dlážděné plochy pro terapeutická sezení ve větších skupinách seniorů, mlatová plocha se zvýšenými záhony a požární příjezd s povrchem ze zatravňovacích tvárnic. Pohybová zóna obsahuje stroje na cvičení pro seniory, hřiště pro pétanque a kuželky. Pocitová část je samostatnou uzavřenou částí zahrady, kde se nachází kruhová trasa dlážděného chodníku s místy pro zastavení. Relaxační prostor je řešen pěšinami s mlatovým povrchem, pro posezení je zde umístěn dřevěný přístřešek se stolem a oboustrannými lavicemi.

„Zahrada je bezbariérová a tedy dobře dostupná a navíc ji chceme otevřít také veřejnosti. Bude tedy zpřístupněna tak, aby k nám mohly chodit i například maminky s dětmi, využívat prostor a zóny zahrady a také se setkávat se seniory,“ řekla ředitelka Sociálních služeb Vsetín Michaela Pavlůsková.

Jednou ze zajímavých částí zahrady jsou záhonky připravené pro seniory, kteří se kdysi věnovali zahrádkaření. Ti se nyní budou moci ke svému koníčku vrátit a znovu začít pěstovat jahody, bylinky, či rajčata a další zeleninu. Část záhonků je uzpůsobena pro klienty na vozíčku.

Revitalizace zahrady stála devět milionu korun a byla druhou a zároveň závěrečnou etapou projektu Zlínského kraje, jehož cílem bylo vytvořit z rožnovského domova moderní zařízení nabízející celodenní péči a širokou škálu služeb a aktivit.

„Během první etapy projektu byly zrekonstruovány a modernizovány zdejší pokoje, hygienická jádra i společná sociální zařízení a vznikly zde také nové terapeutické místnosti, například pro muzikoterapii,“ vysvětlila vedoucí Domova pro seniory Magdaléna Stejskalová.

Projekt nazvaný Humanizace pobytových služeb realizoval Zlínský kraj od prosince 2012, a to v rámci Programu švýcarsko-české spolupráce. Jeho obě etapy přišly celkově na 42 milionů korun, z čehož dotace ze švýcarsko-českých fondů činily téměř 35 milionů.

„Toto zařízení je starší, ale modernizované, a já věřím, že těch dvaačtyřicet milionů je zde vidět. Činnost, která směřuje k lepší kvalitě života starších občanů, je podle mě nesmírně důležitá. Přeji seniorům, ať se zahrada na jaře brzy zazelená, aby ji už mohli využívat,“ řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Rožnovský Domov pro seniory spadá pod Sociální služby Vsetín. Zřizovatelem je Zlínský kraj. Areál má tři vzájemně propojené budovy, vlastní kuchyň, prádelnu, jídelnu, bufet, knihovnu a další zázemí. Kapacita zařízení je dvě stě klientů ubytovaných převážně v jednolůžkových pokojích, ale také v devíti dvojlůžkových. O uživatele domova se kromě pečovatelek starají zdravotní sestry, fyzioterapeut, ergoterapeut a pravidelně za nimi dochází praktický lékař a lékař z oboru psychiatrie.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here