Skanzen se připravuje na velikonoční víkend

Nadcházející víkend ožije areál Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v přírodě pořadem Velikonoce na Valašsku. Pořadatelé připravují bohatý kulturní program i velký jarmark.

Pořad Velikonoce na Valašsku patří ve Valašském muzeu v přírodě k nejnavštěvovanějším. Snímek zachycuje vynášení Mařeny. Foto: Alexandra Buršíková

Tradičně bohatý třídenní program připravují na velikonoční víkend pracovníci Valašského muzea v přírodě. Areály muzea budou od soboty 26. do pondělí 28. března otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin.

Hlavní část programů se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. „Návštěvníci uvidí vystoupení tradičních folklorních souborů, pletení pomlázek i netradiční zdobení kraslic. Program na Hod boží velikonoční obohatí vynášení Mařeny a obchůzky klapotářů,“ shrnul ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Na Bílou sobotu se mohou návštěvníci těšit na velikonoční jarmark s bohatým výběrem kraslic, tatarů, rapáčů, píšťalek, velikonočně zaměřené keramiky, pokrmů postních i svátečních Na pódiu u rybníčku k tomu bude vyhrávat rožnovská cimbálová muzika Javořina a v městečku ludová hudba Kubalovci ze Staré Bystrice.

V neděli na Hod boží velikonoční nabídne muzeum bohatý program. Cimbálová muzika Kašava přivítá příchozí na pódiu u rybníčka. „Dřevěným městečkem budou obcházet klapotáři z Loučky, v Billově chalupě tetičky připraví jarní polévku a budou barvit vajíčka,“ pozvala mluvčí muzea Pavlína Polášková. Představí se také soubory Ostravička z Frýdku-Místku a Dolina ze Starého Města u Uherského Hradiště. Návštěvníci by si neměli nechat ujít varhanní koncert Pavly Mikšánkové a vystoupení pěveckého sboru Ondrášek z Nového Jičína. A zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se budou chtít podívat, jak se pletou tatary, zdobí kraslice či vyrábějí březové metličky.

Červené pondělí bude probíhat ve znamení sváteční šmigrustové pohody, kterou ještě umocní rožnovská cimbálová muzika Jánoš a Radegast z Frenštátu pod Radhoštěm. S jarními zvyky, písněmi a říkadly se také představí dětský folklorní soubor Maleníček z Lipníku nad Bečvou a Malé Zálesí z Luhačovic.

„Po všechny dny mohou lidé vybírat z bohaté nabídky velikonočního zboží a výrobků lidových řemeslníků a občerstvení,“ doplnila Pavlína Polášková.

NAPIŠTE KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here