Svaťa Božák znovu míří na Race across America. Podpořil ho i Peter Sagan
Rožnovský ultramaratonský cyklista Svatopluk Božák míří podruhé v životě na nejtěžší závod planety – Race across America (RAAM), který je dlouhý bezmála 5 000 kilometrů ze západu na východ USA. Závod startuje již 13. června v Oceanside v Kalifornii. Rožnovský borec odlétá na závod už v pondělí 5. června.
Do Ameriky se rožnovský borec vydává podruhé v kariéře. Poprvé jel Race across America v červnu 2012, kdy jej dokončil v čase 10 dnů, 15 hodin a 41 minut a stal se prvním Čechem v historii, který tento podnik dokončil. Od té doby myslel na návrat. „Jsem moc šťastný, že mohu opět vyrazit RAAM. Moc bych chtěl poděkovat všem partnerům a sponzorům, mezi kterými nechybí ani město Rožnov pod Radhoštěm. Bez podpory by to jednoduše nebylo možné,“ říká těsně před odletem do Ameriky Svatopluk Božák. Ten si především vážil toho, že jej podpořily výhradně firmy z Rožnova a blízkého okolí. „Je pro mě velmi cenné a příjemné zjištění, že mě v mé snaze podpořily místní firmy a společnosti. Všem za to moc děkuji,“ vzkazuje Božák.
Velkého povzbuzení do těžkého boje se Božákovi dostalo před pár dny, kdy mu přes internet poslal videopozdrav legendární slovenský cyklista původem z nedaleké Žiliny Peter Sagan, dvojnásobný mistr světa. „Peťo Sagan mi popřál štěstí a musím říct, že mě to potěšilo a nabudilo,“ culí se rožnovský maratonec. Další vzkaz mu poslala Věra Truhlar, Čechoameričanka žijící nyní USA. „Paní Truhlar je dcerou českého cyklistického reprezentanta na olympijských hrách v Paříži v roce 1924 pana Jaroslava Brože. „Tento vynikající sportovec byl také sedminásobným mistrem Československa v cyklistice. Letošní RAAM pojedu také na jeho památku,“ říká Svatopluk Božák.
Race across America je právem považován za nejtěžší závod planety. Při přejezdu ze západu na východ Spojených států amerických čeká na účastníky na bezmála 5 000 kilometrech doslova peklo. Celkové převýšení je přes 32 tisíc metrů, trasy vedou přes nedohledné pláně, sluncem zalité stepi, ale také do pořádných hor. Nejvyšším bodem závodu je Wolf Creek s 3 200 metry nad mořem. Tohle všechno už si Svatopluk Božák „užil“ před pěti lety a věří, že letos bude ještě lépe připraven.
„Poprvé jsem tak úplně nevěděl, do čeho jdu. Nyní určitě využiji naše zkušenost z před pěti let. Můj doprovodný tým pojede se dvěma auty – dodávkou a obytným autobusem, tým je o dva lidi větší, než v roce 2012. Věřím, že budeme dobře připraveni a že všechno půjde podle plánu,“ přemítá pár dní před startem závodu rožnovský cyklista. A jaký že jeho plán a cíle pro RAAM 2017? „Nechci si dávat žádná předsevzetí, natož třeba časové cíle. Jedu tam se svým týmem podat co nejlepší výkon a dotáhnout to do konce. Tomu jsem podřídil dlouhodobou přípravu a do závodu dám všechno, co ve mně bude,“ slibuje Svatopluk Božák.
Závod startuje 13. června v kalifornském Oceanside, cíl pak bude po 4936 kilometrech na východním pobřeží USA v Annapolis ve státě Maryland. Jak si rožnovský borec v Americe povede, můžete průběžně sledovat na jeho webu www.svatabozak.cz, na jeho facebookovém profilu a také na facebooku města Rožnov pod Radhoštěm, kam bude Svaťa posílat pravidelné a čerstvé zprávy.
VIZITKA
Svatopluk Božák
Věk: 40 let
Žije v Rožnově pod Radhoštěm, pracuje jako servisní mechanik, ženatý (žena Lenka), 2 děti (Ondřej a Karolína)
Největší sportovní úspěchy: jako první Čech v historii dokončil nejtěžší závod světa – Race Across America 2012, a to na skvělém šestém místě, 6. místo v ultramaratonu okolo Rakouska (2011), 3. místo na mistrovství světa v ultramaratonu Glocknerman v Rakousku (2011).
CO JE RAAM ?
Race Across America (RAAM) je nejdelší a nejtěžší cyklistický závod planety. Měří cca. 3000 mil (4900 km) a na tuto vzdálenost je časový limit 12 dnů. Projíždí napříč Amerikou ze západu na východ.
Trať: délka cca 4900 km (3000 mil)
Převýšení: 32 879 m
Start: Oceanside – California
Cíl: Annapolis – Maryland
Časový limit: 12 dní
Průjezd 12 státy USA přes tři časová pásma
Nejnižší místo: Mecca – 50 metrů pod hladinou moře
Nejvyšší místo: Wolf Creek 3 200 metrů nad mořem.